světová premiéra nové generace modelů tpca | Aktuality | autoweek.cz

Světová premiéra nové generace modelů TPCA

Světová premiéra nové generace modelů TPCA

07.03.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kolínská automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën letos zahájí výrobu nové generace modelů Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1. Vozy slavnostně odhalené na ženevském autosalonu mají TPCA zajistit zvýšení prodeje a tržního podílu v segmentu malých vozů. 

Světová premiéra nových generací modelů Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 znamená pro kolínskou automobilku miliardové investice do modernizace závodu a největší nábor nových zaměstnanců od zahájení výroby v roce 2005.

TPCA již na podzim roku 2013 ohlásila obnovení náboru a plán zvýšení počtu pracovníků o 600 osob. Během posledních pěti měsíců přijala přes 650 lidí. Automobilka nabírala nové zaměstnance prostřednictvím personálních agentur a tímto krokem se připravovala na postupné zvyšování výroby, které se v podobě zrychlení výrobní linky úspěšně uskutečnilo v únoru. Aktuálně tak TPCA vyrobí každých 55 s jeden automobil.

TPCA se na zahájení sériové výroby nových modelů připravovala již mnoho měsíců. V uplynulém roce výrazně zpřísnila bezpečnostní pravidla z důvodu výroby prototypů a přípravy testovací výroby nových modelů. Dočasně například pozastavila velmi žádané prohlídky závodu a omezila přístup návštěv do výrobních hal.

Po plném náběhu sériové výroby nových modelů budou na podzim letošního roku prohlídky závodu pro zájemce z řad školních kolektivů, firem ale i široké veřejnosti opět obnoveny.

TPCA investovala do modernizace kolínského závodu několik miliard korun. I náklady na vývoj nových modelů se pohybují v řádu miliard korun. Přímo v závodu TPCA jde například o investice do nových svařovacích robotů, technologií pro výrobu vozů s otevřenou střechou apod.