světové bestsellery ještě jednou | Aktuality | autoweek.cz

Světové bestsellery ještě jednou

Světové bestsellery ještě jednou

09.04.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Před časem jsme uvedli žebříček nejprodávanějších aut uveřejněný časopisem Forbes. Už tehdy jsme jeho některá data zpochybňovali. Matt Gasnier sestavuje vlastní žebříček podle prodejních výsledků v jednotlivých zemích. Jeho pořadí je poněkud odlišné.

Australan Matt Gasnier na svém blogu Best Selling Cars systematicky pátrá po nejprodávanějších autech ve všech zemích světa. Na jeho webu najdete informace ze 160 zemí! Není divu, že i jeho data zveřejněná Forbesem zaujala. Dal si práci, aby sestavil vlastní žebříček 100 nejprodávanějších aut světa na základě prodejních výsledků v mnoha zemích světa ale i na základě podkladů podle největších automobilek.

Především se mu nezdálo druhé místo a více než milion prodaných vozů Hyundai Elantra. I když sečetl všechny tři stále prodávané generace tohoto modelu včetně vozů vyráběných v Číně, dostal se jen k 751 967 prodaným kusů. I to je obdivuhodné, ale stačí to jen na šestou pozici. Forbes zřejmě omylem k Elantře připočetl data modelu i30.

Vedoucí pozici si každopádně drží Toyota Corolla s prodejem 1 141 709 kusů. Na druhé příčce se ale objevuje Ford Focus, jehož globální prodej 882 541 potvrzuje správnost strategie zvané One Ford. Předstihl totiž i svého úhlavního soupeře Volkswagen Golf, byť jen velmi těsně - Golfu se celosvětově prodalo 864 452 kusů.

Na dalších místech si ovšem menší reprezentanti Fordu a Volkswagenu prohodili pořadí - Polo díky tomu, že se k Evropě prodává i úspěšný prodej v JAR, Číně a Indii vykazuje 788 789 prodaných kusů, zatímco Fiesta je pátá s prodeje, 765 465 vozů. Teprve po nich následuje Hyundai Elantra. I podle Gasniera je za ní čínský mikrovan Wuling Sunshine, nicméně též s podstatně menším prodejem - nikoliv přes 900 000, ale "jen" 731 689 vozů.

Následují nejprodávanější model GM Chevrolet Cruze, král pick-upů Ford F-Series a Volkswagen Jetta, který má určitě blíž k Volkswagenu Golf než Hyundai i30 k Elantře.

Na 13. místě se objevuje íránský Saipa Pride, který nemá nic společného s vozem Kia Forte a proto jej nelze připočítávat do jeho bilance jak to učinil Forbes.

Jako nejprodávanějším SUV na světě vychází Honda CR-V, která je celkově na 20. místě s prodejem 530 000 vozů. Další zajímavostí je 22. místo Toyoty Hilux, protože tento pick-up je nejprodávanějším autem v neuvěřitelných 35 zemích světa!

Mezi luxusními vozy je jedničkou na celkově 36. místě BMW řady 3, a to dokonce ještě před příchodem nové generace. Za ním se umístily Mercedes-Benz třídy C, BMW řady 5 a Audi A4.

Nejprodávanějším modelem značky Peugeot je 24 let starý model 405/Pars, jehož se z íránské produkce prodalo 306 000 kusů, takže skončil celkově 52., zatímco malý Peugeot 207 až 57. Podobně překvapivým je nejprodávanější model značky Fiat, kterým není ani Punto (58. místo), ani globální Palio (63.), ale latinskoamerický model Uno, s prodejem 297 234 kusů celkově na 54. místě.

Pozoruhodné je, že se do stovky nejprodávanějších dostaly hned tři modely Dacie (44. Logan, 59. Sandero a 99. Duster), zatímco Renault zde má jen dva vozy (26. Clio a 60. Mégane).

Značka Škoda obsadila 34. příčku s modelem Octavia a 62. s modelem Fabia. Třetím nejprodávanějším vozem z české produkce je Hyundai i30 na 86. místě.

Nejprodávanějším vozem s alternativním pohonem je hybridní Toyota Prius na 42. místě.

 

  • Světové bestsellery ještě jednou
  • Světové bestsellery ještě jednou
  • Světové bestsellery ještě jednou
  • Světové bestsellery ještě jednou