také škoda scala bude na zemní plyn | Aktuality | autoweek.cz

Také Škoda Scala bude na zemní plyn

Také Škoda Scala bude na zemní plyn

26.06.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na 3. CNG Mobility Days 2019 v Berlíně Škoda představila model Scala G-Tec s pohonem na zemní plyn. Ekologická a úsporná varianta nového kompaktního modelu přijde do prodeje ve čtvrtém čtvrtletí 2019 s dojezd na CNG 410 km.
Škoda v rámci CNG Mobility Days v Berlíně (24. - 25. června 2019) poprvé prezentuje vůz Scala G-Tec s pohonem na zemní plyn. Doplňuje tak nabídku nového kompaktního modelu o variantu, která je efektivní a šetrná k životnímu prostředí. Zahájení prodeje modelu Škoda Scala G-Tec se plánuje na čtvrté čtvrtletí 2019.
 
Škoda Scala G-Tec bude vedle modelu Octavia G-Tec druhým modelem s pohonem na zemní plyn v aktuální nabídce značky (výroba verze Citigo G-Tec už skončila, protože bude nahrazena verzí s elektrickým pohonem Citigoe iV).
 
Nový model Scala G-Tec pohání přeplňovaný zážehový tříválec o objemu 1,0 l. Má největší výkon 66 kW (90 PS) a maximální točivý moment 160 N.m. Ten se přenáší prostřednictvím šestirychlostní přímo řazené převodovky. Scala G-Tec splňuje emisní normu Euro6d-Temp. V porovnání s provozem na benzin klesají emise CO2 o 25 %, výrazně méně vzniká i oxidů dusíku (NOx) a netvoří se žádné pevné částice.
 
Tři spojené ocelové nádrže na 13,8 kg zemního plynu umožňují podle předběžných měření při pohonu čistě na CNG dojezd 410 km. V kombinaci s nádrží na 9 l benzinu je celkový dojezd 630 km. Pokud dojdou zásoby CNG, řídicí jednotka automaticky přepne na benzinový režim. Díky uspořádání nádrží na CNG v podlaze disponuje objemem zavazadlového prostoru 339 l.
 
Člen představenstva Škoda Auto za technický vývoj Christian Strube říká: „Zemní plyn hraje v mixu motorů vozů Škoda důležitou roli, protože nám pomáhá snižovat emise CO2. Naše motory na zemní plyn jsou díky nízkým emisím stále oblíbenější u zákazníků. A kdo v budoucnu bude jezdit ve voze Škoda Scala G-Tec, bude navíc v mnoha zemích profitovat z nízkých nákladů na palivo.“
 
Scala G-Tec je k dispozici v úrovních výbavy Ambition a Style s kotoučovými brzdami vpředu i vzadu. Stejně jako všechny ostatní verze, tak i varianta G-Tec nabízí sériově Asistent udržování jízdního pruhu a Front Assist s funkcí nouzového brzdění, LED světlomety a zadní skupinové svítilny, pro stupeň Style v Bi-LED provedení.
 
V porovnání s benzinem a naftou obsahuje stlačený zemní plyn (CNG) více energie. Je levnější, má čistší spalování a motory na zemní plyn jsou i tišší. Pokud se místo CNG použije syntetický plyn či bioplyn z odpadních vod nebo zemědělské produkce, ekologická bilance se tak dále výrazně zlepší.
 
Zemní plyn tvoří most mezi konvenčními fosilními palivy a elektromobilitou a přitom je navíc okamžitě dostupný. Vozidlo na zemní plyn se tankuje podobně jednoduše a pohodlně jako auta na benzin nebo naftu.
 
  • Také Škoda Scala bude na zemní plyn
  • Také Škoda Scala bude na zemní plyn
  • Také Škoda Scala bude na zemní plyn
  • Také Škoda Scala bude na zemní plyn