zemřel max mosley | Aktuality | autoweek.cz

Zemřel Max Mosley

Zemřel Max Mosley

25.05.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jean Todt a celá komunita FIA vzdávají hold Maxovi Mosleymu. V mnoha ohledech kontroverzní osobnost si zaslouží velké uznání za svou práci při zvyšování silničního provozu. Jeho zásluhou byly ušetřeny tisíce lidských životů.
Ve věku 81 let zemřel na rakovinu Max Mosley, v letech 1993 až 2009 president Mezinárodní automobilové federace FIA. Jeho nástupce ve funkci prezidenta FIA Jean Todt k tomu napsal: „Jsem hluboce zarmoucen odchodem Maxe Mosleyho. Byl významnou osobností formule 1 a motoristického sportu. Jako president FIA po dobu 16 let významně přispíval k posilování bezpečnosti na závodních tratích i na silnicích. Celá komunita FIA mu vzdává hold.“
 
Bernie Ecclestone, jemuž po mnoho let dělal Mosley právního poradce a pomáhal mu v bojích o získání kontroly nad světem formule 1, napsal: „Je to jako ztráta v rodině, jako bych ztrácel bratra. Udělal spoustu dobrých věcí nejen pro motoristický sport, ale také pro automobilový průmysl. Byl skvělý při zajišťování toho, aby se vyráběla bezpečná auta.“
 
Mosley jako malý vyrůstal v internaci, v níž byli na začátku války na doporučení MI5 drženi jeho rodiče. V 50. letech studoval ve Francii a Německu, takže se naučil perfektně francouzsky i německy. V Oxfordu studoval fyziku, ale později absolvoval práva a stal se advokátem. Přitom ho nadchly závody a jako závodník se propracoval až do formule 2. Pak ale dal přednost bezpečnější činnosti, když v roce 1969 spoluzaložil společnost vyrábějící závodní automobily March Engineering. V letech 1969 až 1977 dohlížel na její právní a obchodní záležitosti. Jenže to, co firma vydělala na prodeji závodních vozů, to prodělala ve formuli 1. V téže době se Bernie Ecclestone prosadil do čela asociace konstruktérů formule 1 a začal využívat Mosleyho právní znalosti i organizační schopnosti. Mosley mu pomohl vytvořit novou organizaci FOCA stavící na změněném přístupu k prodeji vysílacích práv, která se posléze stala vzorem i pro jiné profesionální sporty.
 
Max Mosley pomohl završit smírem boj Asociace konstruktérů Formule 1 FOCA se sportovní federací FISA. Díky tomu se v roce 1991 stal presidentem FISA a o dva roky později byl zvolen presidentem FIA. Zde dohlížel na zavádění bezpečnostních reforem v motoristickém sportu, ale především založil organizaci EuroNCAP, kterou řadu let i osobně vedl. Zavedením jednotných nárazových testů a uváděním dalších kritérií hodnocení bezpečnosti nových vozidel se zasloužil o výrazné zvýšení ochrany cestujících při nehodách a má zásluhu na výrazném snižování počtu obětí dopravních nehod.
 
Mosleyho opustil funkci presidenta FIA v roce 2009 poté, co bulvární noviny odhalily tajnosti o jeho sexuálním životě a nepravdivě je spojily s nacistickou symbolikou. Vzhledem k jeho původu z rodiny vůdce britských fašistů sira Oswalda Mosleyho a celoživotní obdivovatelky Adolfa Hitlera lady Diany Mosleyové šlo o velmi citlivé téma. Hitler byl dokonce hostem na svatbě jeho rodičů, jež se uskutečnila v domě Josepha Goebbelse! Po tomto skandálu Mosley vedl kampaň za přísnější regulaci tisku a proti lživým informacím bulváru.
 
Činnost Maxe Mosleyho řada zemí ocenila vysokými státními vyznamenáními a čestnými tituly včetně Rytíře Čestné legie ve Francii. Rodinný původ mu ovšem zabránil ve splnění jeho celoživotního snu prosadit se v politice a stál i v cestě aby jeho nepopiratelné zásluhy královna ocenila povýšením do šlechtického stavu.