tata motors se zbaví výroby osobních vozů | Aktuality | autoweek.cz

Tata Motors se zbaví výroby osobních vozů

Tata Motors se zbaví výroby osobních vozů

11.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Akcionáři indické společnosti Tata Motors schválili převedení jednotky vyrábějící osobní vozy na vlastní dceřinou společnost, pro níž hledá partnera. Přesun se nebude týkat společnosti Jaguar Land Rover, která je v majetku Tata Motors.
V březnu loňského roku společnost Tata Motors uvedla, že oddělí své podnikání v oblasti osobních vozidel, které zahrnuje i elektromobily, do samostatné dceřiné společnosti a bude usilovat o strategické partnerství s cílem pomoci této jednotce zajistit dlouhodobou životaschopnost. Společnost plánuje prodat až 49 % ze svých aktivit v oblasti osobních vozidel. Nyní uvedla, že více než 99 % akcionářů je pro převod obchodní jednotky osobních vozidel na dceřinou společnost TML Business Analytics Services. Společnost uvedla, že její podnikání v oblasti osobních vozidel bylo oceněno na 1,28 miliardy USD.
 
Tata Motors očekává, že proces vyčlenění bude dokončen v květnu až červnu letošního roku. Hledání potenciálního partnera ovšem dosud nedokončila. Podle plánu budou služby TML Business Analytics přejmenovány Tata Motors Passenger Vehicles.
 
Po dokončení procesu zůstane společnosti Tata Motors obchodní jednotka pro užitková vozidla (Tata Motors je jedním z největších výrobců nákladních vozidel na světě) a investice ve společnosti Jaguar Land Rover a dalších dceřiných společnostech. Tata Motors uvedla, že oddělení je součástí celkového plánu reorganizace podnikání a doufá, že tím pomůže každé z částí realizovat její potenciál.
 
Pokud jde o potenciálního strategického partnera, Tata Motors dosud jednala s čínskými automobilkami Geely, Changan a Chery, která vlastní podíl 50 % v čínské jednotce Jaguaru. Kamenem úrazu ovšem je současné politické napětí mezi Indií a Čínou s ohledem na konflikty na vzájemných hranicích. Tata Motors rovněž jednala s francouzskou skupinou PSA, ale když se ta sloučila s Fiat Chrysler, vše se zpomalilo. Fiat Chrysler ovšem již má v Indii výrobní vazby s Tata Motors.
 
Společnost Tata Motors, dříve známá jako Telco, zahájila činnost v roce 1945 výrobou kotlů a lokomotiv. S výrobou nákladních vozidel začala v roce 1954 a o tři desetiletí později vstoupila na trh osobních automobilů. V roce 2008 Tata Motors získala od Fordu automobilku Jaguar Land Rover za 2,3 miliardy dolarů. V roce 2017 Tata Motors uzavřela dohodu se Škoda Auto jako zástupcem koncernu VW o spolupráci při vývoji vozidel pro indický trh, ovšem toto partnerství skončilo už po pár měsících. Zakladatel společnosti Ratan Tata byl v roce 2019 uveden do Síně slávy automobilového průmyslu organizace AutoBest.