tatry dominovaly slavnostní přehlídce | Aktuality | autoweek.cz

Tatry dominovaly slavnostní přehlídce

Tatry dominovaly slavnostní přehlídce

29.10.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa se v neděli 28. října na pražské Evropské třídě konala největší slavnostní přehlídka ozbrojených a záchranářských složek České republiky za poslední roky.

Při slavnostní přehlídce ke 100. výročí vzniku Československé republiky před veřejností defilovalo více než 4300 příslušníků armády, záchranného systému, policie i celní správy a také přes 200 kusů techniky. Nejpočetněji byla zastoupena technika na podvozcích Tatra, což dokazuje, jak významnou roli hrají tyto české vozy z Kopřivnice v domácích ozbrojených silách i organizacích zajišťujících civilní bezpečnost.
 
Během defilé projelo na Evropské třídě několik desítek vozidel Tatra v nejrůznějších provedeních. Kopřivnická automobilka je jednou z nejstarších na světě a značka Tatra je úzce spjata s dějinami Československa, stala se jedním z jeho symbolů, který reprezentuje kvality českého strojírenského průmyslu a je jeho chloubou. Stejně tak jsou vozy Tatra těsně spojeny s historií československé a české armády i hasičského sboru, v jejich řadách Tatry vždy sloužily a slouží ve velkém počtu.
 
Veřejnost v proudu moderní armádní, policejní i záchranářské techniky mohla spatřit samohybné houfnice Dana na podvozku Tatra, těžké vozy Tatra Force v provedeních nosič minometů Pram s pancéřovanou kabinou, přepravník multifunkčních kontejnerů, pojízdná dílna nebo přepravní valník, dále střední nákladní vozy Tatra Tactic ve standardní podobě nebo s pancéřovanou kabinou a také řadu dobře známých automobilů Tatra T 815 v rozličných variantách, jako například nosiče pontonové mostní soupravy, dělostřeleckého radaru Arthur, multifunkčních kontejnerů, tahače těžké techniky, nakladače a dozery, cisterny i vozy protichemické a radiační ochrany nebo zdravotnické služby.
 
V záchranářských a policejních barvách byly k vidění vozy pyrotechnické služby, cisternové stříkačky, sklápěče a nakladače na podvozcích Tatra Force a Tatra TerrNo1. Veřejnou premiéru si během defilé odbyl nejnovější hasičský speciál Tatra Force CZS 40 s pancéřovanou kabinou přezdívaný Titan, který hasiči převzali do užívání teprve před pár týdny a který je určen pro zásahy ve vysoce rizikových prostředích. 
 
Více než století s Tatrami
Na podvozcích Tatra vznikaly první hasičské vozy již v prvním desetiletí 20. století a postupně se tatrovky staly mezi hasiči pojmem díky svým výkonům, spolehlivosti, robustnosti i jízdním vlastnostem. Pro společnost Tatra Trucks je Integrovaný záchranný systém ČR velmi významným zákazníkem, což dokazuje i vývoj a dodávky nových hasičských vozidel. Tatra kromě již zmiňovaných pancéřovaných vozů CZS 40 Titan na podvozku Tatra Force hasiči představila nové hasičské speciály Tatra Terra a modernizované Tatra Force.
 
Také fungování československé i české armády si nelze představit bez automobilů Tatra. Už během první světové války vozy z Kopřivnice sloužily v řadách rakousko-uherské armády. Ve 20. a 30. letech československá armáda disponovala tisícovkami Tater. Bezprostředně před 2. světovou válkou Tatry tvořily polovinu vozového parku domácí armády. Po válce se symbolem motorizace obnovených ozbrojených sil stala legendární modelová řada Tatra T 111, která také předznamenala dominanci kopřivnických automobilů v armádě, která přetrvává i v současnosti.
 
Dnes má armáda ve své výzbroji přes 3500 nákladních vozů, z toho více než 90 % tvoří Tatry, takže představují páteř Armády České republiky. Jde především o prověřený typ Tatra T 815, který doplňují a postupně budou nahrazovat řady těžkých vozů Tatra Force a středních Tatra Tactic. V současné době velení armády plánuje i pořízení desítek kusů obrněného vozidla Titus na podvozku Tatra, které vzniklo ve spolupráci Tatra Trucks a francouzského výrobce Nexter Systems.
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce
  • Tatry dominovaly slavnostní přehlídce