tavares spojil macrona s le penovou | Aktuality | autoweek.cz

Tavares spojil Macrona s Le Penovou

Tavares spojil Macrona s Le Penovou

16.04.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Emmanuel Macron a Marine Le Penová označili odměny generálního ředitele Stellantisu za „šokující“.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho vyzývatelka Marine Le Penová označili výši odměn šéfa francouzsko-italské společnosti Stellantis za „šokující“. Nadměrné příjmy vedoucích pracovníků se staly horkým tématem v probíhající volbě francouzského presidenta.
 
Pouhých devět dní před druhým kolem, které určí, kdo povede druhou největší ekonomiku Evropské unie příštích pět let, průzkumy veřejného mínění ukazují, že Macron vede jen velmi těsně před Le Penovou.
 
Balíček kompenzací pro rok 2021 pro generálního ředitele společnosti Stellantis Carlose Tavarese činí 19 milionů eur plus akcie v hodnotě dalších 32 milionů eur a dlouhodobá kompenzace ve výši asi 25 milionů eur.
 
„Hovoříme zde o astronomických částkách... měli bychom jim dát strop, to by mohlo fungovat, pokud budeme jednat na evropské úrovni. Lidé nemohou mít ve svých životech problémy s kupní silou, potíže a úzkost a přitom vidět částky jako je tato. Jinak společnost vybouchne,“ řekl Macron pro francouzský rozhlas.
 
Le Penová zopakovala jeho komentáře. „Samozřejmě je to šokující. Je to ještě víc šokující, když je to generální ředitel, který uvedl společnost do potíží a dostává tak značné částky,“ řekla v televizi a navrhla způsob, jak kompenzovat takové odměny rozvojem zaměstnaneckých akcií.
 
Společnost Stellantis v prohlášení uvedla, že nekomentuje postoje politiků a že se pod Tavaresovým vedením skupina dostala z téměř bankrotu do vedoucí pozice. Dodala, že vyplatila zaměstnancům, stejně jako akcionářům, 1,9 miliardy eur, že se Tavaresova mzda z 90 % stanoví v závislosti na výkonnosti společnosti a je nižší než u konkurenčních GM a Fordu. V poradním hlasování se 52 % akcionářů společnosti vyslovilo proti kompenzačnímu balíčku.