taxíky na vodík najely 1,5 milionu km | Aktuality | autoweek.cz

Taxíky na vodík najely 1,5 milionu km

Taxíky na vodík najely 1,5 milionu km

29.10.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Už rok a půl jezdí v nizozemském Haagu taxíky s pohonem pomocí palivových článků na vodík. Za tu dobu dohromady najely okolo 1,5 milionu kilometrů.
Vozový park taxislužby v Nizozemí složený z bezemisních automobilů poháněných palivovými články sestává ze sedanů Toyota Mirai, které slouží k přepravě starších a invalidních osob v rámci sociálních služeb. První taxíky na vodík v Holandsku slaví 1,5 milionů společně najetých kilometrů za 15 měsíců. Vozy, které využívá firma Noot Passenger Transport, původně tvořilo 35 vozidel, nyní jejich počet stoupl na 40. Každý den vozí po Haagu cestující v rámci sociální podpory.
 
Vozový park taxíků poháněných vodíkem jezdí po Haagu od 1. června 2019. Osobní doprava vozy firmy Noot umožňuje pohyb lidem, kteří nemohou využívat městskou hromadnou dopravu vzhledem k vysokému věku, handicapu nebo nemoci. Ročně tuto dopravu v Haagu využije okolo 6800 osob.
 
„Značný dojezd Toyoty Mirai a krátká doba tankování nám umožňují splnit všechny podmínky pro přepravu tohoto druhu. Další výhodou je, že je auto prostorné a pohodlné. Po najetí 1,5 milionů kilometrů mohu s plným přesvědčením potvrdit, že to byla trefa do černého,” říká Martijn Kersing, ředitel firmy Noot Passenger Transport.
 
Toyota Mirai je prostorný sedan s elektromotorem napájeným palivovými články. Trakční elektromotor má výkon 113 kW (154 k). Plná nádrž se natankuje za několik minut. Flotilu taxi vozů lze proto provozovat velmi efektivně. Nádrže na vodík o objemu 122 l umožní ujet nejméně 500 km. Nevypouští do vzduchu CO2, ani škodlivé zplodiny. Jediné, co Mirai emituje, je vodní pára. Toyota Mirai je na trhu od roku 2014. Začátkem příštího roku přijde druhá generace, která umožní ještě o 30 % delší dojezd díky zdokonaleným palivovým článkům a třem nádržím vodíku místo současných dvou. Nová generace je nižší, delší a širší. Byla navržena na nové, lehké a mimořádně tuhé platformě TNGA, díky níž má automobil nízko umístěné těžiště.
 
V České republice bude Toyota nabízet Mirai k prodeji okamžitě po otevření prvních vodíkových čerpacích stanic, které plánuje Benzina v první polovině příštího roku. Ministerstvo dopravy v rámci dosavadních tří dotačních výzev podpoří stavbu osmi čerpacích stanic na vodík. První tři měly vzniknout letos, ale kvůli koronavirové epidemii se jejich dostavba posunula na příští rok. Konkrétně by měly být v Praze na Barrandově, Litvínově a Brně.