tenneco kupuje federal-mogul | Aktuality | autoweek.cz

Tenneco kupuje Federal-Mogul

Tenneco kupuje Federal-Mogul

10.04.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V automobilovém průmyslu dochází k mnohamiliardovému přesunu. Společnost Icahn Enterprises investora Carla Icahna prodává za 5,4 miliardy dolarů jednoho z největších dodavatelůspolečnost Federal-Mogul konkurenční firmě Tenneco.
Dodavatelský gigant Federal-Mogul, který má významné zastoupení i v České republice, patřil od roku 2008 do impéria Carla Icahna. Ten se nyní rozhodl prodat jednoho z největších dodavatelů, významně zastoupeného jak v dodávkách automobilkám (OEM), tak v aftermarketu, jeho velkému konkurentu, společnosti Tenneco za 5,4 miliardy dolarů.
 
Icahn v automobilovém průmyslu investuje do elektromobility a nových forem mobility - vlastní například největšího konkurenta Uberu společnost Lyft a autopůjčovnu Hertz. Icahn mj. v únoru 2016 převzal zkrachovalou společnost Trump Entertraitmment, založenou Donaldem Trumpem.
 
Tenneco plánuje spojené firmy rozdělit do dvou oddělených akciových společností - jednu zaměřenou na aftermarket a zlepšování jízdních parametrů (Aftermarket and Ride Performance) a druhou specializovanou na techniku pohonných jednotek (Powertrain Technology). Transakce bude dokončena ve druhé polovině letošního roku.
 
Společnost Federal-Mogul vznikla ve Spojených státech v 50. letech postupným spojováním dodavatelských firem. V 60. letech rozšířila svou činnost i do Evropy. V roce 1998 významně posílila svou činnost převzetím britské společnosti AP (Automobile Products) mj. o výrobce svíček Champion, dodavatele podvozkových dílů Moog a výrobce osvětlení Wagner a Blazer. Roku 2012 koupila výrobu zapalovacích svíček Beru.
 
Koncern Federal-Mogul v roce 2002 prošel bankrotem, ale po restrukturalizaci se znovu zařadil mezi nejvýznamnější hráče automobilového průmyslu, takže v roce 2008 už dostal obchodní ohodnocení na burze A. V té době se dostal plně pod kontrolu Icahn Enterprises. V roce 2012 byla společnost rozdělena do dvou divizí Federal-Mogul Powertrain a Federal-Mogul Motorparts, pod níž patří mj. značky ANCO, Bentley-Harris, Champion, Beru, AE, Fel-Pro, Goetze, Nüral, Glyco, Payen, Moog, Ferodo a Wagner.
 
Federal-Mogul má po světě 55 000 zaměstnanců. Vloni měl obrat 7,4 miliardy dolarů. V České republice má výrobní závody v Kostelci nad Orlicí (výrobky značky Ferodo) a v Dačicích (díly motorů).
 
Společnost Tenneco byla založena v roce 1930 v Chicagu jako dodavatel zemního plynu a postupně svou činnost rozšířila na celou oblast energetiky. Do automobilového průmyslu vstoupila v roce 1966 koupí výrobce výfukových systémů Walker. Tenneco Inc. je dnes konglomerátem firem věnujících se šesti hlavním oblastem. Od roku 1991 je divize zaměřená na automobilový průmysl samostatná a od roku 2005 nese název Tenneco Automotive. Patří do ní mj. značky Monroe, Walker, Rancho, DynaMax, Marzocchi a mnoho dalších. Dodává pro nejvýznamnější automobilky světa (vč. Škoda Auto) i pro aftermarket.
 
Tenneco Automotive dosáhlo vloni se 32 000 zaměstnanci obrat 9,4 miliardy dolarů. Výrobní závody má po celém světě včetně České republiky - v Hodkovicích vyrábí tlumiče pérování a výfukové systémy.