mercedes-benz urban etruck do provozu | Užitkové vozy | autoweek.cz

Mercedes-Benz Urban eTruck do provozu

Mercedes-Benz Urban eTruck do provozu

25.04.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Malá série vozidel Mercedes-Benz Urban eTruck s elektrickým pohonem zahájí provoz v roce 2017. Těžké nákladní vozidlo s celkovou hmotností 25 t a dojezdem až 200 km podstoupí zkušební provoz u zákazníků v rozvážkové dopravě v Německu a dalších evropských zemích.
Mercedes-Benz Trucks v letošním roce uvede na trh malou sérii prvních těžkých nákladních vozidel pro rozvážkovou dopravu se zcela elektrickým pohonem. Již v tomto roce budou předána první vozidla Urban eTruck s celkovou hmotností 25 t a dojezdem až 200 km do rukou zákazníků.
 
Stefan Buchner, vedoucí divize nákladních vozidel Mercedes-Benz, k tomu uvádí: „Odezva po premiéře na IAA 2016 byla vynikající. Jednáme s 20 potenciálními zákazníky z odvětví likvidace odpadu, potravinářského průmyslu a logistiky. Zkušebním provozem malé série učiníme další kroky směrem k novému velkosériově vyráběnému produktu, který začneme dodávat do roku 2020.“
 
Nulové emise, tichý provoz a užitečná hmotnost 12,8 t jsou hlavními přednostmi vozidla Urban eTruck. Nejprve bude zákazníkům v Německu a později v dalších evropských zemích předán malý počet vozidel. Ta budou u zákazníků plnit reálné přepravní úkoly. Cílem je pokračovat v optimalizaci konceptu elektricky poháněného nákladního vozidla a nastavení jeho systémů na základě reálného provozu a požadavků ve spolupráci se zákazníky.
 
Elektricky poháněná vozidla s celkovou hmotností 18 a 25 tun budou vybavena chladírenskou, skříňovou nebo valníkovou nástavbou. Vozidla budou poskytnuta zákazníkům k užívání po dobu 12 měsíců, a to včetně speciálního nabíjecího zařízení. Veškerý servis bude zajišťovat oddělení jízdních zkoušek divize Mercedes-Benz Trucks. Během uvedeného období budou shromažďována data o jízdních výkonech, provozních vlastnostech a způsobech používání, přičemž získané poznatky budou porovnávány s očekávánými parametry našeho vývoje.
 
Urban eTruck je součástí rozsáhlé ofenzivy divize Daimler Trucks v oblasti elektrického pohonu. V roce 2017 bude v globálním měřítku uvedena do provozu také malá série lehkých užitkových vozidel Fuso eCanter s elektrickým pohonem. Vybraným zákazníkům v Evropě, Japonsku a USA bude předáno 150 vozidel.
 
V budoucnosti se stane nezbytností přepravovat zboží v městských oblastech pro stále větší počty lidí, a to pokud možno bez emisí a nehlučně. Proto budou v  aglomeracích zajišťovat zásobování obyvatelstva potravinami a zbožím každodenní potřeby užitková vozidla s elektrickým pohonem.
 
Daimler Trucks očekává, že mezi roky 1997 a 2025 klesnou náklady na akumulátory nákladního vozidla se zcela elektrickým pohonem z 500 eur/kWh na 200 eur/kWh. Zároveň vzroste hustota energie dostupných akumulátorů v uvedeném období o stejný faktor z 80 Wh/kg na 200 Wh/kg.