pětidveřová verze škoda citigo | Aktuality | autoweek.cz

Pětidveřová verze Škoda Citigo

Pětidveřová verze Škoda Citigo

30.01.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V únoru se v předpremiéře představí pětidveřová verze vozu Škoda Citigo a světová výstavní premiéra bude následovat počátkem března na ženevském autosalonu. Škoda věří, že pětidveřová verze bude zákazníky značky více vyhledávanou.

Škoda na letošním ženevském autosalonu představí veřejnosti model Citigo také v pětidveřové verzi. Ještě předtím proběhne exkluzivní prezentace nového modelu značky zástupcům médií spojená s testovacími jízdami.

Spolu s třídveřovou verzí bude pětidveřové Citigo uváděno na evropské trhy postupně od poloviny května 2012.

S modelem Citigo vstoupila česká automobilka do vysoce konkurenčního segmentu minivozů. Už během posledních dvou měsíců roku 2011 se na českém trhu tato novinka značky, zatím jen v třídveřové verzi, úspěšně uvedla a v prosinci už byla na čele prodejního žebříčku tohoto segmentu. V anketě Auto roku 2012 Škoda Citigo zvítězila v kategorii Městské vozy.

Městský miniautomobil Citigo má pro značku Škoda získat zcela nové skupiny zákazníků a přispět tak k plnění cílů Růstové strategie automobilky. V jejím rámci chce Škoda do roku 2018 zvýšit své celosvětový prodej na minimálně 1,5 milionu vozů ročně. Přitom vloni Škoda s 879 200 prodanými vozy vytvořila svůj prodejní rekord.

Škoda Citigo přichází na trh společně s vozy Volkswagen up! (pětidveřovou podobu Volkswagenu up! jsme vám ukázali před týdnem) a Seat Mii, s nimiž má identický technický základ a s nimiž se i společně vyrábí v závodě Volkswagenu v Bratislavě.

Citigo se ale kromě svébytného designu, nesoucího všechny charakteristické prvky značky Škoda, snaží zaujmout také několika praktickými doplňky v interiéru v duchu sloganu “Simply Clever“. Jsou to například držák na dokumenty, háček na zavěšení kabelky integrovaný do víka odkládací přihrádky před sedadlem spolujezdce nebo síťový program a četné úložné a odkládací prostory. Citigo je zároveň prvním modelem, který na kapotě ponese nové logo značky.

Pětidveřová verze rozšíří možnosti využití tohoto městského automobilu usnadněním využívání prostoru zadního sedadla jak pro rodiny s malými dětmi, tak i pro starší kupující. Základní rozměry se proti třídveřové verzi nemění: délka je 3563 mm při rozvoru náprav 2420 mm a objem zavazadlového prostoru 251/951 l. Více naleznete zde a zde.

Stejně jako Volkswagen up! a Seat Mii také Citigo nabízí v tomto segmentu unikátní systém samočinného zastavení před překážkou při jízdě rychlostí do 30 km/h City Safe Drive.

Pohonnou jednotkou modelu Citigo je zážehový tříválec o objemu 1,0 l ve dvou výkonových variantách - 44 kW (60 k) a 55 kW (75 k). V úsporném provedení Green tec je průměrná kombinovaná spotřeba modelu Citigo s motorem 1,0 MPI/44 kW pouze 4,1 l/100 km.

Ještě v letošním roce Škoda Auto představí také kompaktní model řadící se velikostí i cenou mezi modely Fabia a Octavia. Jeho indická verze s karoserií sedan už byla na podzim uvedena do prodeje pod jménem Rapid. Evropskou podobu s karoserií typu liftback (další verze ale jsou velmi pravděpodobné) naznačil koncept Škoda Mission L. Na podzim se představí nová generace klíčového modelu v nabídce značky Škoda Octavia. Ta ovšem přijde do prodeje až počátkem roku 2013. Vzhled nové Octavie naznačil koncept Vision D. V rámci Růstové strategie hodlá automobilka Škoda představovat přibližně každých šest měsíců nový model.