tesla model y nebudí nadšení | Aktuality | autoweek.cz

Tesla Model Y nebudí nadšení

Tesla Model Y nebudí nadšení

16.03.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Crossover Tesla Model Y je v podstatě Model 3 se zvýšenou karoserií doplněnou o nabídku třetí řady sedadel. V prodeji bude až na podzim 2020, ale složit na něj zálohu 2500 USD je možné už nyní.
Vůz Tesla Model Y měl premiéru na speciální prezentaci v designérském studiu Tesly v Hawthorne u Los Angeles. Akce byla jen pro pozvané dva tisíce majitelů vozů Tesla, kteří Elonu Muskovi vytvořili patřičnou atmosféru obdivu zbožňovaného génia s transparenty „Elon, we love you“. V rámci automobilového průmyslu ale byla celá akce brána s cynickým přehlížením - nesplněných slibů Elona Muska už bylo v posledních letech tolik, že mu věří jen jeho nekritičtí obdivovatelé. Kupodivu se ale stále najde dost investorů ochotných financovat Muskovy experimenty se ztrátou, která už narostla do výše 7,4 miliardy USD při hodnotě společnosti 50 milionů dolarů. Snad ale ani ti nevěří jeho tvrzení, že v příštím roce vyrobí milion aut.
 
„Opravdu si myslím, že obtížnost sériové výroby je podceňována. Je poměrně snadné vyrobit prototyp, ale velmi těžko se automobil vyrábí spolehlivě a ve velkém počtu,“ prohlásil Musk v Hawthorne v reakci na obrovské problémy spojené s náběhem výroby Modelu 3. K tomu opravdu není co dodat. Polovina ze 455 000 lidí, kteří v roce 2016 Muskovi uvěřili, že do roka dostanou auto a složili na něj zálohu, ještě na svůj Model 3 čeká, přičemž původně slíbenou základní verzi za 35 000 USD ještě nikdo neviděl…
 
Pro Teslu je premiéra Modelu Y velmi důležitá vzhledem k problémům Elona Muska s americkými orgány, rostoucí nespokojeností investorů i problémům s uváděním sériové produkce Modelu 3 provázeným zdrcující výstrahou ze strany Consumer Reportu, který vzhledem ke špatné kvalitě produkce zákazníkům nedoporučuje koupi tohoto vozu. Navíc během několika měsíců přijde do prodeje mnoho přímých konkurentů vozů Tesla od světových automobilek. Pro Teslu pak nastane problém i v tom, že její Modely S a X jsou v prodeji mnoho let bez jakékoliv modernizace.
 
Nové SUV se připojí k Modelu S, Modelu X a Modelu 3. V sortimentu Tesly jej mají později ještě doplnit Roadster 2. generace,  pick up a tahač Semi. Model Y by měl představovat 15 až 20 % z celkové produkce Tesly.
 
Příď Modelu Y je nápadně podobná čtyřdveřovému sedanu Modelu 3, s nímž má mnoho společného i po technické stránce - asi 75 % komponent je společných. Profil je sice blízký Modelu X, ale záď je opět víc ve stylu Modelu 3. V podstatě jde o trochu zvýšený liftback.
 
Minimalistický design ukrývá interiér, který prý může mít sedm sedadel. To za příplatek 3000 USD. Tesla sice uvádí, že je zde dost místa pro sedm dospělých, ale profil střechy ukazuje, že se dozadu jen s obtížemi poskládají dvě malé děti. Firemní materiály uvádějí objem zavazadlového prostoru až 1868 l, což je ale nepochybně údaj jen při obsazení dvou sedadel.  V interiéru je pro Teslu charakteristický horizontální 15“ centrální dotykový displej.
 
Crossover Model Y vychází z Modelu 3, s nímž sdílí spoustu komponent, včetně platformy. Má i stejný rozvor 288 cm, ale sedan je trochu delší. Za příplatek 3000 USD se opět bude dodávat asistenční systém nazvaný Autopilot a za dalších 5000 USD Tesla jako obvykle slibuje dodat plně autonomní řízení, jehož uvedení nedávno Musk slíbil na konec letošního roku (stejně jako zrušení většiny dealerství a zahájení prodeje základní verze Modelu 3 za 35 000 USD, což oboje vzápětí odvolal).
 
Tesla nabídne Model Y ve čtyřech konfiguracích. Očekává se, že základní nejlevnější verze Standard Range s dojezdem 370 km dorazí snad na jaře 2021 s cenou začínající na 39 000 USD (jenže vloni v červnu ji na setkání investorů Musk slíbil nejpozději na jaro 2020). Předtím, od podzimu 2020, mají být k dispozici tři dražší varianty vč. verze Model Y Long Range s dojezdem až 480 km, největší rychlostí 209 km/h a cenou od 47 000 USD. Tesla Model Y Dual Motor AWD obětuje 30 km z dojezdu za pohon všech kol a vyšší výkon s největší rychlostí 217 km/h. Jeho cena začne na 51 000 USD. Tesla Model Y Performance s dvojicí výkonných elektromotorů bude mít dojezd 450 km, maximální rychlost 241 km/h a cenu od 60 000 USD. K uvedeným cenám je třeba připočítat 1200 USD za dodání vozu.
 
Mimochodem - pokud vás zajímá, proč se model jmenuje Y, pak jde o slovní hříčku vytvořenou Elonem Muskem z počátečních písmen všech modelových řad. Jen číslice 3 nahradila písmeno E, které má v USA chráněné pro auta Ford.
 
  • Tesla Model Y nebudí nadšení
  • Tesla Model Y nebudí nadšení
  • Tesla Model Y nebudí nadšení
  • Tesla Model Y nebudí nadšení
  • Tesla Model Y nebudí nadšení
  • Tesla Model Y nebudí nadšení
  • Tesla Model Y nebudí nadšení
  • Tesla Model Y nebudí nadšení