tesla plánuje stavbu továrny v německu | Aktuality | autoweek.cz

Tesla plánuje stavbu továrny v Německu

Tesla plánuje stavbu továrny v Německu

13.11.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová továrna Tesly, která bude postavena v Braniborsku, má vyrábět akumulátory, pohonné systémy i celá vozidla počínaje modelem Y. Uvedl to Elon Musk při návštěvě Berlína.
Tesla plánuje výstavbu své další továrny, a to poblíž Berlína. Řekl to generální ředitel společnosti Tesla Motor Elon Musk a vyslal tak německým automobilkám výstražnou zprávu, že směřuje na jejich domácí hřiště. Tesla v Berlíně také zřídí vývojové a designové centrum, a to poblíž nového letiště.
 
Elon Musk v Německu osobně převzal cenu Goldene Lenkrad, kterou získal s Modelem 3 ve střední třídě, když porazil německé reprezentanty BMW řady 3 a Audi A4. Slavnosti, pořádané vydavatelstvím Springer, se zúčastnili i generální ředitelé automobilek Volkswagen, Audi a BMW. Absolutním vítězem se stala Toyota Supra a v kategorii vozů do 25 000 eur vyhrála Škoda Kamiq.
 
„Některá z nejlepších aut na světě se vyrábějí v Německu,“ uvedl Musk a naznačil, že vidí velkou perspektivu pro německý trh s elektromobily. Krátce po svém vystoupení Musk zveřejnil sérii tweetů aby okamžitě informoval svých 29,3 milionu sledovatelů na Twitteru. Uvedl zde, že továrna bude vyrábět akumulátory, pohonné jednotky i kompletní vozidla počínaje crossoverem Model Y. Později se přidá i Model 3. Tesla počítá, že v Německu poskytne zaměstnání pro více než 10 000 lidí, z čehož 7000 má být přímo v Braniborsku. Půjde nejen o dělníky, ale i techniky a inženýry. Na svých webových stránkách už proto Tesla zahájila nábor.
 
Musk chce položit základy pro už dvanáctý závod Tesly v době, kdy se chystá zahájit prodej automobilů vyráběných v továrně budované na okraji Šanghaje. Vybudováním továrny v Evropě zvýší tlak na zavedené automobilky, které čelí vážné hrozbě při zavádění elektromobility. Vedení EU ve stále větší míře nařizuje, aby automobilky vyráběly vozidla poháněná elektřinou z akumulátorů, a to i přesto, že jejich výroba je pro automobilky ztrátová a zákazníci o ně nemají zájem.
 
Podle analytiků společnosti Morgan Stanley, vedené Adamem Jonasem, napsali, že Německo je logickou volbou pro evropskou gigafactory Tesly. „Tato země je největším výrobcem prémiových automobilů pro všechny světové trhy s produkcí závislou na spalovacích motorech a současně s vládou orientovanou na boj s klimatickými změnami,“  uvedl Jonas.
 
Vláda kancléřky Angely Merkelové a místní výrobci automobilů se dohodli na posílení pobídek pro elektromobily, čímž se dále zintenzivňuje úsilí Německa opustit spalovací motory.
 
Výroba elektromobilů v zemi, která má jedny z nejvyšších nákladů na pracovní sílu i na energie na celém světě, však bude představovat mimořádný problém, zejména proto, že evropští zákazníci stále vyžadují silnou síť prodejců a servisů, což naopak Tesla odmítá. Tesla ve třetím čtvrtletí poprvé vykázala zisk - dosud její činnost vyprodukovala jen mnohamiliardové ztráty.