tesla popírá samovolné zrychlení u svých vozů | Aktuality | autoweek.cz

Tesla popírá samovolné zrychlení u svých vozů

Tesla popírá samovolné zrychlení u svých vozů

21.01.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Tesla odmítá petici, kterou podali zástupci řidičů jejích vozů, a tvrdí, že v nich nedošlo k samovolnému zrychlení.
Společnost Tesla Inc uvedla, že v jejích vozidlech nedocházelo k samovolnému zrychlení. Reagovala tak na petici zaslanou americkému orgánu pro bezpečnost silničního provozu a požadující prošetření a stažení z provozu jejích asi 500 000 elektricky poháněných automobilů kvůli údajné technické závadě.
 
Petice vyzvala Národní agenturu pro bezpečnost silničního provozu NHTSA aby prověřila všechna vozidla Tesla Model S, Model X a Model 3 vyrobená od začátku roku 2013. Petice cituje i mediální zprávy o haváriích způsobených samovolným zrychlením a stížnosti podané k NHTSA. Stížnosti obsažené v petici vycházejí z toho, že samovolné zrychlení vozů Tesla mohlo přispět nebo způsobit 110 nehod a 52 zranění.
 
NHTSA uvedla, že petici „petici a příslušné údaje pečlivě přezkoumá“ a vydala redigovanou verzi, v níž se uvádí: „Případy samovolného zrychlení ve vozech Tesla výrazně převyšují výskyt tohoto problému u ostatní vozidel na amerických silnicích.“
 
Tesla uvádí, že petice je „zcela nepravdivá“ a byla předložena neúspěšným prodejcem Brianem Sparksem. „Během posledních let jsme s NHTSA diskutovali o většině stížností uvedených v petici. Prošetřujeme každý jednotlivý incident, kdy nás řidič tvrdí, že jeho vozidlo samovolně akcelerovalo, a na rozdíl od jejich tvrzení ve všech případech, kdy jsme měli údaje o vozidle, jsme potvrdili, že auto fungovalo zcela správně tak, jak bylo navrženo," uvedla Tesla.
 
Podavatel petice Brian Sparks v reakci na reakci Tesly prohlásil: „Jsem povzbuzen závazkem Tesly pokračovat ve spolupráci s NHTSA a očekávám, že brzy zjistíme, proč majitelé Tesly hlásí samovolné zrychlení mnohem častěji než majitelé jiných vozidel. Obávám se, že tyto stížnosti ukazují na systémovou vadu, kterou NHTSA dosud nezkoumala. Obávám se také, že tyto potenciální vady představují riziko pro bezpečnost řidičů Tesly, jejich cestujících i veřejnost."