tesla postaví továrnu v evropě | Aktuality | autoweek.cz

Tesla postaví továrnu v Evropě

Tesla postaví továrnu v Evropě

22.11.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tesla Motorv Evropě plánuje vybudování továrny na výrobu svých aut i akumulátorů. Hledání vhodného prostoru bude zahájeno příští rok. Nabídky připravují Nizozemsko, Francie a Španělsko.
Vedení Tesla Motors zatím nezveřejnilo preference pro výběr vhodné lokality. V současné době má Tesla v Evropě montážní závod v Nizozemsku, kde se dokončují vozy vyrobené v kalifornské továrně ve Freemontu.
 
Vzhledem ke snaze společnosti využívat pokrokové technologie je velkým favoritem Španělsko. Tesla totiž velmi pravděpodobně bude chtít i v Evropě použít speciální střechu se solárními panely jako na své „gigatovárně“ ve Sparksu v Nevadě (foto). A právě Španělsko může nabídnout nejvíc slunečního svitu z celé Evropy.
 
Tesla Motors nedávno koupila německou firmu Grohmann Automation, s níž spolupracuje už od přípravy svého prvního masově vyráběného modelu Model 3. Nově vytvořená společnost Tesla Grohmann Automation s 1000 zaměstnanci bude v německém Prümu vyvíjet a vyrábět automatizovaná výrobní zařízení pro urychlení produkce a zvýšení její kvality.
 
Šéf Tesla Motors Elon Musk investorům slíbil dosažení roční produkce 500 000 vozů v roce 2018 a milion aut do roku 2020. V letošním roce plánuje vyrobit 80 000 až 90 000 aut. Na nový Model 3 už ale Tesla získala 375 000 předběžných objednávek. Zahájení jeho výroby Musk ohlásil na rok 2017.
 
V Evropě Tesla letos za první tři čtvrtletí prodala 11 775 aut (9827 sedanů Model S a 1902 crossoverů Model X), což bylo o 7,6 % víc než v předešlém roce. O oživení prodeje se ale postaral až zářiový příchod Modelu X.