tesla v norsku v plamenech | Aktuality | autoweek.cz

Tesla v Norsku v plamenech

Tesla v Norsku v plamenech

05.01.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Zástupci společnosti Tesla Motors v Norsku vyšetřují požár Modelu S, který vzplanul u firemní rychlodobíjecí stanice v Kristiansandu. V Norsku je Tesla Model S jedním z nejoblíbenějších vozů. Naštěstí při požáru nebyl nikdo zraněn. Požáry Modelu S se řešily už v roce 2013 v USA.
Podle dostupných informací majitel vozu Tesla Model S, pořízeného v roce 2014, zaparkoval, připojil jej k rychlodobíjecí stanici Tesla a odešel. Když vůz vzplanul, nemohli hasiči použít vodu kvůli chemické reakci v lithio-ionovém akumulátoru. Proto museli vůz pokrýt speciální pěnou. Požár vyšetřuje norská policie, ale zatím podle dostupných zpráv nezjistila příčinu.
 
V USA v roce 2013 nejvyšší autorita pro bezpečnost na dálnicích NHTSA vyšetřovala Model S poté, co čtyři tyto vozy začaly hořet. Tehdy byl za příčinu označen průnik cizích předmětů podlahou a proražení sady akumulátorů. To se prokázalo u tří shořelých vozů, zatímco čtvrtý shořel v garáži při dobíjení bez jakéhokoliv vysvětlení. Vyšetřování bylo uzavřeno v březnu 2014 poté, co Tesla souhlasila, že bude pod podlahou vozu instalovat ochrannou desku z titanu, chránící akumulátory za cenu zvýšení hmotnosti vozu. Nešlo ale o svolávací akci a deska se instalovala jen těm majitelům, kteří o to požádali.
 
Norsko je díky státním dotacím, poskytovaným vozidlům s elektrickým pohonem, jedním z nejdůležitějších trhů pro Tesla Motors. Požár v Kristiansandu zničil i dobíjecí stanici Tesla, což znamená problém pro jiné majitele Modelu S, protože jiná stanice podlé silnice E18 není daleko odtud k dispozici.
 
Jak je vidět, absence benzinu v autě ještě neznamená jistotu, že nezačne hořet.