testování vozidla gerlach | Aktuality | autoweek.cz

Testování vozidla Gerlach

Testování vozidla Gerlach

15.08.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Od myšlenky k funkčnímu vozidlu uplynuly jen za dva roky vývoje. Nyní probíhá testování obrněnce Gerlach, které se uchází o úspěch v tendru slovenské armády na vozidla 4x4.
Dva roky trvalo vývojářům ze společnosti Zetor Engineering Slovakia přenesení myšlenky obrněného taktického vozidla z papíru do reality. Na projektu Gerlach se za tu dobu podíleli nejen špičkoví strojírenští inženýři, ale také odborníci s reálnými zkušenostmi z bojového nasazení.
 
Myšlenka obrněného taktického vozidla 4x4 s názvem Gerlach se zrodila v roce 2016. Jejími autory byli vývojáři společnosti Zetor Engineering Slovakia, jež je součástí skupiny HTC Investments. Ti v témže roce společně s odborníky ze Zetor Engineering Brno začali s přípravou projektu.
 
Během roku 2017 začaly intenzivní práce na přípravě a výrobě demonstrátoru, tedy zcela funkčního vozidla, jež předchází prototypu. Na jeho vývoji se vedle českých a slovenských odborníků, kteří v projektu zúročili i dlouholeté zkušenosti s těžkou zemědělskou technikou, podíleli rovněž odborníci s reálnými zkušenostmi z vojenského průmyslu, včetně těch z bojového nasazení.
 
Funkční demonstrátor společnost poprvé odborné veřejnosti představila letos v květnu na bratislavském veletrhu IDEB. Od té doby se Gerlach podrobil řadě testů, a to jak na uzavřených polygonech, tak ve volném terénu. Další testy Gerlach čekají i v následujících týdnech a měsících, kdy se budou zkoušet nejen jeho jízdní vlastnosti, rychlost při pohybu terénem, ale také brodivost, náklon, stoupavost či schopnost překonávat překážky.
 
Obrněnec česko-slovenské produkce je mezi osmicí uchazečů v tendru slovenské armády na více než 400 vozidel tohoto typu. Jejich testování probíhá od konce června ve VTSÚ Záhorie. Projekt cílí nejen na slovenský trh, ale i další země, jež budou v nejbližších letech realizovat nákup obdobné bojové techniky. Již v září plánuje firma účast na veletrhu MSPO v Polsku a následně i dalších zahraničních výstavách pro odbornou veřejnost. V hledáčku společnosti ZETOR Engineering Slovakia jsou i další evropské země a některé trhy na Středním východě.
 
Gerlach je připravený na vysokou volitelnou balistickou a protiminovou ochranu až STANAG 4569 volume 3 proti improvizovaným výbušným zařízením. Do kabiny se pohodlně vejde až šest členů posádky o výšce až 190 cm a váze 120 kg včetně osobní výstroje a výzbroje. Kabina skýtá možnost v případě nouze pojmout ještě dva další vojáky. Prostor pro náklad pojme až 1500 kg zátěže.
 
Prostor pro posádku lze konfigurovat na 2+2, 2+3 nebo 2+4. Počítá se s variantami pickup, ambulantní vozidlo, vozidlo s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí RCWS, vozidlo s ručně ovládanou zbraňovou stanicí a HWS (Heavy weapon station) případně RDV (vozidlo rychlého nasazení).
  • Testování vozidla Gerlach
  • Testování vozidla Gerlach
  • Testování vozidla Gerlach
  • Testování vozidla Gerlach