jaguar - modelový rok 2018 | Aktuality | autoweek.cz

Jaguar - modelový rok 2018

Jaguar - modelový rok 2018

04.07.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jaguar v rámci modernizace svých modelových řad uvádí v rámci modelového roku 2018 nové dvoulitrové čtyřválce Ingenium. Všechny přinášejí nižší spotřebu, nižší provozní náklady a současně poskytují vyšší výkon a potěšení z jízdy. Rozšiřuje se i nabídka variant s pohonem všech kol.
Jaguar se, stejně jako vozy značek Land Rover a Range Rover, s indickým majitelem úspěšně vrací ke svým kořenům reprezentanta anglických schopností konstruktérských i výrobních. Vozy této značky poskytují radost z jízdy a zaručují bezpečnou cestu domů. Jaguar těží z toho, že má velmi mladou modelovou nabídku - dva modely jsou z roku 2015 (XE a XF) a jeden (F-Pace) z roku 2016.
 
Růst prodeje všude ve světě
Novinky značky Jaguar oceňují i zákazníci - prodej od roku 2010 vzrostl z 232 839 vozů na loňských 583 313 aut, přičemž vše nasvědčuje tomu, že letošní výsledky budou ještě lepší.
 
Pro Jaguar je dokladem úspěchu i rovnoměrné rozdělení jeho prodeje do pěti regionů: 24 % v Evropě, po 20 % ve Velké Británii a Severní Americe, 20 % v Číně a 16 % na dalších zámořských trzích. Jaguar je navíc i připraven na případné problémy plynoucí z Brexitu pro prodej v Evropě, protože nové kombi XF Shortbrake a kompaktní SUV E-Pace se budou vyrábět v Rakousku u společnosti Magna. Do konce roku 2018 navíc začnou vyjíždět i první vozy z nově budovaného závodu na Slovensku u Nitry.
 
Prodej v Evropě se vloni meziročně dramaticky zvýšil z 83 986 vozů v roce 2015 na 148 730 aut v roce 2016 díky uvedení prvního SUV F-Pace. Přitom ještě v roce 2012 se v Evropě prodalo jen 48 908 vozů značky Jaguar. Podobně na českém trhu se prodej Jaguaru ze 107 aut v roce 2016 zvýšil na 287 vozů v roce 2016, ač se F-Pace dostal do prodeje až od dubna.
 
Zlepšují se služby zákazníkům
Jaguar pracuje i na zlepšování služeb pro zákazníky. Více než 90 % kupujících své vozy pořizuje na IČO (to platí pro Jaguar i Land Rover). Vozy Jaguar (zatím ale nikoliv Land Rover) se dodávají se tříletou službou Jaguar Care zahrnující záruku vč. údržby bez omezení proběhu.
 
Do konce roku 2018 dostanou všechny prodejny novou podobu v novém designu. V současné době je v ČR šest prodejců Jaguaru a šest Land Roveru, přičemž dva a dva prodávají jen vozy jediné značky. Do konce roku 2017 by jich mělo být po osmi - všichni s nabídkou obou značek.
 
Modelový rok 2018
U modelů F-Pace, XF a XE vyspělé asistenční systémy doplňují inteligentní bezpečnostní funkce, které zahrnují sledování provozu před vozidlem a navádění vozidla při jízdě vpřed. Funkce Forward Traffic Detection, která je součástí systému prostorové kamery, pomáhá zlepšit přehled o situaci před vozidlem při omezeném výhledu. Součástí systému je funkce navádění vozidla při jízdě vpřed, která pomáhá s ovládáním při dokončování manévrů v malé rychlosti.
 
Asistent pro sledování mrtvého úhlu BSA u modelů XE a XF zdokonaluje stávající systém. Využívá systém varování před kolizí v kombinaci se systémem elektrického posilovače řízení. Pokud systém BSA při změně jízdního pruhu detekuje vozidlo nacházející se nebo blížící se do slepého úhlu, zasáhne mírně do řízení a udrží vozidlo v jízdním pruhu.
 
Všechny tři modely jsou v rámci systému Touch Pro nově vybaveny inteligentní technologií InControl s Dual View displejem. Ten řidiči a spolujezdci vpředu umožňuje sledovat na centrálním 10“ dotykovém displeji odlišný obsah multimediálního systému. To dovoluje řidiči sledovat pokyny navigace, zatímco spolujezdec na stejném displeji sleduje výstup z USB nebo TV.
 
Mezi další novinky patří vylepšené praktické funkce, například ovládání výklopného víka zavazadelníku gestem pro modely XF a XE. Technologie Jaguaru Configurable Dynamics, umožňující nastavení řazení, odezvy plynu a řízení, je nyní dostupná jako samostatný prvek u modelů XE a XF.
 
Nové motory Ingenium
Jaguar nyní přichází s dalším významným krokem - uvedením zcela nových čtyřválcových motorů Ingenium vycházejících z vlastního vývoje, do něhož automobilka investovala miliardu liber. Všechny dosud používané motory pocházejí ještě ze společného vývoje z dob, kdy automobilka patřila Fordu. Pro výrobu nových motorů byla postavena zcela nová továrna ve Wolverhaptonu.
 
Již od počátku roku se řada vyspělých čtyřválcových motorů Ingenium 2,0 l rozrostla o verze zážehového motoru s výkonem 147 kW (200 k) - pouze u XE a XF - a 184 kW (250 k). Verze s motory o výkonu 147 kW (200 k) jsou odlišeny označením 20t, zatímco verze s výkonem 184 kW (250 k) mají označení 25t.
 
Nabídka se rozrostla také o dvoulitrový vznětový čtyřválec se dvěma sekvenčně pracujícími turbodmychadly. Tento motor má výkon 176 kW (240 k) a točivý moment 500 N.m. Pro model F-Pace je určen úsporný vznětový motor E-Performance s výkonem 120 kW (163 k).
 
Trojice modelů značky Jaguar je nově k dostání i s hospodárným a zároveň výkonným zážehovým motorem Ingenium 2,0 l o výkonu 220 kW (300 k) a točivém momentu 400 N.m. Modely XE, XF a F-Pace s ním zvládnou zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než 6 s. Nový čtyřválcový motor využívá twin-scroll turbodmychadlo s keramickými kuličkovými ložisky.
 
Všechny motory jsou kombinovány s vyspělou osmistupňovou samočinnou převodovku ZF.
 
Zákazníci si již mohou modely modelového roku 2018 objednávat u autorizovaných prodejců.
 
  • Jaguar - modelový rok 2018
  • Jaguar - modelový rok 2018
  • Jaguar - modelový rok 2018
  • Jaguar - modelový rok 2018
  • Jaguar - modelový rok 2018