timmermans hájí plány na přísnou emisní normu euro 7 | Aktuality | autoweek.cz

Timmermans hájí plány na přísnou emisní normu Euro 7

Timmermans hájí plány na přísnou emisní normu Euro 7

20.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans hájí plány na další zpřísnění emisních limitů. Zároveň slibuje, že bude pokračovat v jednání s automobilkami.
Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans odpovědný za ochranu klimatu hájí plány na zavedení nové přísné emisní normy Euro 7 pro automobily. „Nikdo nemůže zůstat nečinný mají-li být dosaženy dlouhodobé cíle. Proto budou nutná další opatření,“ uvedl v Bruselu.
 
Návrh nové normy Euro 7 by měl být předložen až v roce 2021, avšak již nyní roste z automobilového průmyslu silná kritika předběžných návrhů. Německá asociace automobilového průmyslu VDA varuje, že nové mezní hodnoty pro oxidy dusíku jsou natolik přísné, že to bude mít za následek de facto ukončení prodeje spalovacích motorů od roku 2025.
 
Timmermans, který vystudoval francouzskou literaturu a historii, zdůraznil, že plány Komise zůstanou technologicky neutrální: „Pokud dokáže automobilový průmysl novým mezním hodnotám vyhovět se spalovacími motory, může tuto technologii nadále používat. Již nyní však mezi výrobci automobilů pozoruji trend směřující k elektromobilitě.“
 
V každém případě budou probíhat rozsáhlé diskuse s automobilovým průmyslem i německými politiky. „Důsledky nových norem budou přesně posouzeny, ale nevyhneme se obtížným rozhodnutím,“ uvedl Timmermans.
 
Plánované získávání elektrické energie z obnovitelných zdrojů se ovšem výrazně komplikuje, protože týž den členové Zelené frakce v Evropské parlamentu vyslovili varování, že budování větrných elektráren v moři ohrožuje biodiverzitu a má nepříznivé důsledky pro široký ekosystém, takže je potřeba jej významně omezit.