titul nejkrásnější supervůz roku 2021 pro maserati mc20 | Aktuality | autoweek.cz

Titul Nejkrásnější supervůz roku 2021 pro Maserati MC20

Titul Nejkrásnější supervůz roku 2021 pro Maserati MC20

27.01.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V rámci 36. ročníku Festivalu Automobile International, který tentokrát proběhl on-line obdrželo cenu nejkrásnější supervůz roku 2021 Maserati MC20.
Maserati MC20 měl premiéru vloni v září na mezinárodní přehlídce MMXX: Time to be audacious v Modeně. Nyní obdrželo cenu za nejkrásnější supervůz roku 2021. Šéf designu Maserati Style Centre Klaus Busse k tomu uvedl: „Jsme poctěni tím, že jsme získali tuto žádanou cenu, jež je uznáním práce celého týmu lidí, kteří do tohoto projektu s nadšením přispěli a vytvořili automobil otevírající novou kapitolu v historii značky Maserati.“
 
V MC20 (MC je zkratkou Maserati Corse a 20 označuje rok 2020, tedy rok jeho premiéry) se snoubí elegance se sportovním duchem a osobností. Vůz zkonstruovaný v turínském Centro Stile Maserati znamená návrat značky do segmentu supersportů s vozem kombinujícím špičkové výkony a nejmodernější technická řešení. Je plnohodnotným nástupcem modelu MC12. Vývoj MC20 je dílem Maserati Innovation Lab a vůz se vyrábí v historickém závodě Viale Ciro Menotti v Modeně.
 
MC20 se vyznačuje italským charakterem s nadčasovým designem, který je charakteristickým znakem vozů Maserati. Design MC20 je kombinací umění a techniky, která v sobě slučuje jedinečné ruční řemeslné zpracování s absolutní přesností nejpokročilejších výrobních procesů.
 
Minimalistickému interiéru dominují dva 10″ displeje - jeden v roli přístrojového panelu druhý pro MIA (Maserati Multimedia System). Na centrální konzoli je přepínač režimu jízdy (GT, Mokro, Sport, Corsa a pátý režim ESC Off, který deaktivuje stabilizační asistenty), dvě tlačítka pro volbu rychlosti, ovládání oken a ovládání multimediálního systému. Veškeré ostatní ovladače jsou na volantu. MC20 je on-line s programem Maserati Connect. Do nabídky služeb patří propojení navigace, Alexy a WiFi hotspotu, s nimiž lze pracovat prostřednictvím aplikace Maserati Connect pro chytrý telefon nebo chytré hodinky.
 
Charakteristickým rysem tohoto supersportu jsou výklopné dveře, které jsou nejen pozoruhodné esteticky, ale zároveň usnadňují nástup i výstup. Jde i o první Maserati s vertikálně uspořádanými čelními světlomety. Vývoj aerodynamiky vozu si vyžádal více než dva tisíce hodin v aerodynamickém tunelu firmy Dallara a víc než tisíc simulací CFD (Computational Fluid Dynamics).
 
Sportovního ducha vozu dodává nový motor V6 Nettuno twin-turbo 3,0 l s výkonem 463 kW (630 k) a točivým momentem 730 N.m. Ten vozu s pohotovostní hmotností pod hranicí 1500 kg umožňuje dosáhnout zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,9 s a maximální rychlost 325 km/h. Motor využívá přelomovou technologii MTC (Maserati Twin Combustion) s dvojitým zapalováním a pasivní předkomorou vyvinutou přímo značkou Maserati. Motor Nettuno se vyrábí v Modeně v nově vybudované laboratoři Maserati Engine Lab.
 
Vůz MC20 je navržen tak, aby se mohl vyrábět s karoserií kupé nebo kabriolet i s plně elektrickým pohonem.

  • Titul Nejkrásnější supervůz roku 2021 pro Maserati MC20
  • Titul Nejkrásnější supervůz roku 2021 pro Maserati MC20
  • Titul Nejkrásnější supervůz roku 2021 pro Maserati MC20
  • Titul Nejkrásnější supervůz roku 2021 pro Maserati MC20