toyota a uber budou zjišťovat možnosti spolupráce | Aktuality | autoweek.cz

Toyota a Uber budou zjišťovat možnosti spolupráce

Toyota a Uber budou zjišťovat možnosti spolupráce

30.05.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota Motor Corporation (TMC) uzavřela spolupráci s platformou Uber. Obě společnosti podepsaly memorandum o porozumění. Firmy budou zkoumat možnosti spolupráce ve sdílení jízd. Řada zemí označuje činnost společnosti Uber za protiprávní a v mnoha zemích už byla zakázána.
Začátkem budou experimentálními projekty v zemích, kde je koncepce sdílení jízd populární. Dále se zaměří na nejrůznější aspekty, mj. platná zákonná omezení, obchodní podmínky a potřeby zákazníků. V rámci uvedené partnerské spolupráce dojde ke strategickému vstupu firem Toyota Financial Services Corporation a Mirai Creation Investment Limited Partnership do společnosti Uber.
 
Měnící se trendy ve využívání vozidel s sebou přinesly popularitu a rozvoj nových možností v rámci služeb mobility. Těmi jsou sdílení jízd či sdílení automobilů. Prostřednictvím dohody o experimentálních projektech se Toyota a Uber chystají urychlit další jednání s cílem zavádět nové služby a nabízet zákazníkům novou přidanou hodnotu.
 
V rámci oznámené partnerské spolupráce vytvoří tyto společnosti nové leasingové nabídky, na jejichž základě si zájemci o nový vůz budou moci automobil pronajmout od Toyota Financial Services a splátky pokrýt díky výdělkům v roli řidiče služby Uber. Leasingové období bude flexibilní a vždy bude vycházet z potřeb daného řidiče. Uvedená iniciativa je postavena na současném programu Vehicle Solutions společnosti Uber.
 
„Pokud jde o vývoj budoucí mobility, sdílení jízd má ohromný potenciál. Prostřednictvím této spolupráce s platformou Uber chceme zkoumat nové způsoby zajišťování bezpečných, pohodlných a atraktivních služeb mobility našim zákazníkům,“ uvedl  Shigeki Tomoyama, manažer Toyota Motor a prezident Connected Company, jedné ze společností nedávno vzniklých přímo pod Toyota Motor.
 
„Jsme rádi, že Toyota vstupuje do společnosti Uber v rámci širší celosvětové partnerské spolupráce. Vozy Toyota patří celosvětově mezi nejoblíbenější automobily v rámci platformy Uber, a tak se již těšíme na nejrůznější formy spolupráce s Toyotou v dalších fázích, počínaje rozšiřováním možností financování našich vozidel,“ uvedl Emil Michael, obchodní ředitel společnosti Uber.
 
Toyota a Uber budou zkoumat možnosti spolupráce i v mnoha dalších oblastech, jakými jsou např. vývoj palubních aplikací na podporu řidičů Uber, sdílení znalostí a urychlení příslušných výzkumných aktivit, resp. zavedení speciálního fleetového programu prodeje vozů Toyota a Lexus společnosti Uber.
 
Pozn.:
Činnost společnosti Uber byla v řadě zemí zakázána. Protiprávnost byla shledána a její aplikace zakázána v několika evropských zemích, včetně Německa, Francie, Španělska, Nizozemska či Belgie. Právníci kanceláře Urban & Hejduk ve své analýze uvádějí: „Firma Uber čelí podle všeho zcela oprávněné kritice, že se přepravou osob pomocí aplikace UberPop nelicencovanými řidiči snaží obcházet platné právní předpisy a získat neférovou výhodu proti ostatním poskytovatelům taxislužby.“