toyota nabízí patenty pro elektrifikaci | Aktuality | autoweek.cz

Toyota nabízí patenty pro elektrifikaci

Toyota nabízí patenty pro elektrifikaci

08.04.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota zdarma poskytne 23 740 patentů na technologie elektrifikace vozidel, a to včetně několika aktuálních patentových přihlášek. Zároveň nabídne i zpoplatněnou technickou podporu dalším výrobcům, kteří vyvíjejí a prodávají elektrifikovaná vozidla.
Udělením patentů bez nároku na odměnu a poskytováním technické podpory k vlastním technologiím s využitím elektromotorů, akumulátorů, jednotek řízení energie (PCU), elektronických řídicích jednotek (ECU) a dalších technologií elektrifikace chce Toyota pomoct ještě více rozšířit elektrifikovaná vozidla po celém světě. V rámci toho chce přispět k naplnění cílů v oblasti klimatických změn, a to na straně vlád i automobilek.
 
„Soudě podle vysokého počtu dotazů na naše systémy elektrifikace vozidel ze strany firem, které chápou nutnost popularizace hybridních i jiných technologií elektrifikovaných vozidel, jsme přesvědčeni o tom, že nastala správná chvíle ke spolupráci. Pokud bude počet elektrifikovaných vozidel v příštích deseti letech významně růst, stanou se standardem, a my doufáme, že v tomto procesu sehrajeme podpůrnou roli,“ uvedl člen představenstva a výkonný viceprezident společnosti Toyota Motor Šigeki Teraši.
 
Technologie z hybridů
Bezplatně poskytované patenty představují vyspělé technologie elektrifikovaných vozidel, především technologie uplatňované ve vozidlech s hybridním elektrickým pohonem (HEV), které pomohly Toyotě zvýšit výkon, zmenšit rozměry a dosáhnout nižších nákladů.
 
Patenty se týkají komponent a systémů, jako například elektromotorů, jednotek řízení energie (PCU) a řídicích systémů. Jedná se o klíčové technologie, které lze uplatnit při vývoji elektrifikovaných vozidel nejrůznějšího typu, jako například vozidel s hybridním elektrickým pohonem, plug-in hybridů (PHEV) a vozidel poháněných palivovými články (FCEV).
 
Toyota dohromady nabízí 23 740 patentů udělených v průběhu více než 20 let vývoje technologií elektrifikovaných aut. Podporované období začíná s okamžitou platností a bude trvat až do konce roku 2030. V případě zájmu o uzavření smlouvy o podpoře se lze obrátit na Toyotu a projednat konkrétní podmínky licencování.
 
Toyota od ledna 2015 nabízí 5680 patentů na svá vozidla poháněná palivovými články (FCEV). Nyní přidává cca 2590 patentů souvisejících s elektromotory, 2020 patentů na jednotky řízení energie (PCU), 7550 patentů týkajících se systémového řízení, 1320 patentů na převodovky, 2200 patentů na systémy nabíjení a 2380 nových patentů na palivové články (celkový počet patentů souvisejících s palivovými články tak dosahuje 8060).
 
Toyota poradí ostatním automobilkám
Poradenství od Toyoty bude zahrnovat např. pomoc ostatním automobilkám k dosažení co nejlepších parametrů vyvíjených vozidel co do spotřeby paliva, výkonu a tichého chodu. Služby se budou poskytovat na smluvním základě. Další podrobnosti budou poskytnuty zainteresovaným stranám.
 
Toyota chce podnítit vývoj a tržní prosazování elektrifikovaných vozidel po celém světě, což je otázka, kterou Toyota dlouhodobě považuje za svoji strategickou prioritu. Ekologická vozidla podle automobilky napomohou v boji s klimatickými změnami pouze v případě co nejširšího prosazení .
 
  • Toyota nabízí patenty pro elektrifikaci
  • Toyota nabízí patenty pro elektrifikaci
  • Toyota nabízí patenty pro elektrifikaci