toyota opět jedničkou | Aktuality | autoweek.cz

Toyota opět jedničkou

Toyota opět jedničkou

11.05.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota Motor byla v letech 2008 až 2010 největším automobilovým producentem světa. V loňském roce ji o prvenství připravily důsledky přírodních katastrof v Japonsku a Thajsku. V prvním čtvrtletí letošního roku ale opět prodala nejvíc osobních, užitkových a nákladních aut.

Podle podkladů určených pro finanční úřady v USA se za první tři měsíce letošního roku prodalo 2,49 milionu automobilů značek Toyota, Lexus, Scion, Hino a Daihatsu. Znamená to zvýšení o 18 % proti loňskému prvnímu čtvrtletí.

Vzhledem k tomu, že podle údajů agentury Bloomberg koncern General Motors dodal 2,28 milionu aut a Volkswagen AG 2,16 milionu vozů, je Toyota Motor opět největším výrobcem automobilů na světě.

Loňské problémy s výpadky výroby kvůli důsledkům zemětřesení v Japonsku, výpadkům dodávek důležitých komponenta a posléze povodní v Thajsku se tedy Toyotě už podařilo překonat a do letošního roku vstoupila s ještě vyšší motivací podpořenou nástupem nových modelů, částečně odložených kvůli loňským problémům. Toyotě pomáhá důvěra ze strany zákazníků po celém světě. Kupující pozitivně reagují na nové modely a zůstali značce navzdory jejím loňským potížím loajální. Toyota letos významně navyšuje prodej především v Severní Americe, ale i v Asii, mnohem méně v Evropě.

Toyota Motor se stala největším výrobcem aut podle počtu prodaných kusů v roce 2008 v souvislosti s rostoucími problémy General Motors, které skončily bankrotem amerického koncernu v roce 2009. Revitalizované GM se ale vloni vrátilo na vrchol a na druhé místo postoupil Volkswagen v důsledku problémů Toyoty s výpadky ve výrobě.

Vzhledem k předpokládanému zpomalení zatím velmi výrazného růstu prodeje v USA se ale nicméně očekává, že souboj o postavení největšího výrobce automobilů na světě pro rok 2012 bude ještě velmi vyrovnaný.