toyota otestuje autonomní vůz v městském provozu | Aktuality | autoweek.cz

Toyota otestuje autonomní vůz v městském provozu

Toyota otestuje autonomní vůz v městském provozu

02.11.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota příští rok v létě zahájí veřejné testování autonomního vozidla na bázi vozu Lexus LS pod označením P4. V městském provozu v Tokiu bude jezdit s úrovní autonomního řízení 4.
Testovací automobil P4 s úrovní autonomního řízení 4, při níž auto zvládá jízdu zcela samostatně bez zásahů řidiče, bude od července do září nasazen v městském provozu v Tokiu v rušné a často ucpané tokijské čtvrti Odaiba. Ta pro testování schopností autonomní technologie Toyoty poskytne náročné prostředí zahrnující chodce, dopravní provoz, různorodou silniční infrastrukturu a vysoké skleněné budovy. Program bude otevřen široké veřejnosti - účastníci budou vybráni ze zaregistrovaných zájemců. V souladu s japonskými zákony bude ve vozidle vždy přítomen řidič v roli zálohy.
 
Toyota podrobila platformu P4 testování ve Spojených státech na vlastním uzavřeném testovacím okruhu v Ottawa Lake ve státě Michigan. Zde se simulovaly nejnáročnější podmínky infrastruktury čtvrti Odaiba a jízdní scénáře, při nichž bude P4 demonstrovat schopnosti autonomní jízdy. Další testování softwaru P4 probíhá na veřejných komunikacích Tokia a kolem výzkumných laboratoří automobilky v Ann Arboru (Michigan) a Los Altos (Kalifornie).
 
Auto může řídit i člověk, ale není to nutné. Až na výjimky, kterými může být třeba velmi špatné počasí, např. husté sněžení, auto zvládá všechno samostatně. Umí si poradit i v případě, kdy vyzve řidiče k převzetí řízení, ale ten nezareaguje. Auto poté samo bezpečně zastaví.