piech svazuje dětem ruce | Aktuality | autoweek.cz

Piech svazuje dětem ruce

Piech svazuje dětem ruce

26.09.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Poslední vůle Ferdinanda Piecha ochrání jeho akcie ve VW/Porsche před jeho potomky.

Jestliže jste jedním z nejbohatších výkonných představitelů v automobilovém odvětví, jestliže máte "asi 12 dětí", jestliže tyto děti se narodily nejméně čtyřem různým matkám (neříkáme, že manželkám), a jestliže vám je 73 let, tak pomalu začínáte řešit svou pozůstalost.

To je přesně to, že nyní učinil vládce Volkswagenu a Porsche Ferdinand Piech. Předseda dozorčí rady Volkswagenu ví, že nic netrvá věčně. Kroky, které podnikl, své dědice pěkně rozčílil.

Podle zprávy v německém časopisu Focus Piech převedl svůj majetek do dvou rakouských fondů s názvy Ferdinand Karl Alpha a Ferdinand Karl Beta. Dokud je Ferdinand naživu,  příkazy ve fondech dává on. Až se odebere za svým dědem Ferdinandem Porschem, bude zajištěna bezpečná budoucnost jeho společností. Akcie se totiž mohou začít prodávat pouze tehdy, pokud to odhlasuje představenstvo, dozorčí rada a nejméně devět z 12 dětí. Jinými slovy - nic takového zřejmě nikdy nenastane.

Je pochopitelné, že dědicové tím nejsou nadšeni. Piech si přesto myslí, že má podporu většiny svých dětí, což znamená sedmi z 12. Jiné ale zvažují, že svého otce dostanou před soud. Patří mezi ně zejména ty, které se narodily v mimomanželských vztazích. Dostávají totiž méně než jejich legitimnější bratři a sestry.

Současná Piechova manželka, bývalá chůva jeho dětí Ursula Piechová, získá ve fondu ústřední pozici. Pokud se však s Piechem rozvede nebo se po jeho smrti znovu vdá přijde o všechno.