toyota připravuje nové auto pro kolín | Aktuality | autoweek.cz

Toyota připravuje nové auto pro Kolín

Toyota připravuje nové auto pro Kolín

04.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota poprvé oficiálně potvrdila vývoj nového miniautomobilu, který bude stát na nové platformě TNGA-B jako Yaris a měl by nahradit model Aygo, jehož výroba bude ukončena v roce 2022.
Předběžné ohlášení plánů pro budoucnost není u Toyoty moc obvyklé. O to pozoruhodnější a velmi důležité pro její výrobní závod v Ovčárech u Kolína je proto oznámení: „Toyota zůstává loajální k malému vozu.“
 
Po nové generaci modelu Yaris, právě oceněné titulem Evropské auto roku, a již ohlášeném crossoveru Yaris Cross se bude na platformě TNGA-B (Toyota New Global Architecture) vyrábět třetí model pro evropský trh. Podle informace Toyoty to bude „základní model ve světě Toyota“. Spolu s oběma verzemi Yarisu dostane tuto platformu v Evropě 500 000 vozů ročně a zůstane tak důležitým pilířem prodejní strategie japonské značky v Evropě.
 
Toyota ve zprávě model nepojmenovala, ale je jasné, že jde o nástupce modelu Aygo. Na rozdíl od jiných výrobců se Toyota tohoto segmentu nevzdává navzdory stále se zvyšujícím problémům se splněním emisních limitů CO2, které paradoxně znevýhodňují nejhospodárnější lehká auta. Nové mini auto by přesto nemělo mít elektrický pohon, ale vysoce účinný malý spalovací motor, protože kupující jej v tomto segmentu nejvíc vyžadují. Toyota k tomu ale dosud neuvedla žádné podrobnosti. Aby bylo nové městské mini pro kupující atraktivní v cenově velmi citlivém segmentu, je zapotřebí vyrábět jej velké množství.
 
Současné Aygo je stále společným produktem s PSA a vyrábí se v českém závodě v Kolíně společně s postupně vyřazovanými modely PSA Peugeot 108 a Citroën C1. V říjnu se společnost PSA rozhodla nepokračovat ve výrobě miniaut se spalovacími motory. Od začátku roku Toyota zcela převzala do té doby společný závod TPCA v Kolíně. Do té doby to byl společný podnik s PSA. Nově byl přejmenován na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ). Zahájení výroby nového Yarisu je zde naplánováno na polovinu roku a s největší pravděpodobností se zde bude také vyrábět nové Aygo.
 
  • Toyota připravuje nové auto pro Kolín
  • Toyota připravuje nové auto pro Kolín
  • Toyota připravuje nové auto pro Kolín
  • Toyota připravuje nové auto pro Kolín