toyota se připravuje na olympiádu | Aktuality | autoweek.cz

Toyota se připravuje na olympiádu

Toyota se připravuje na olympiádu

24.07.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota představila speciální vozidlo s elektrickým pohonem pro olympiádu v Tokiu. Současně bude při olympiádě pomáhat mobilitě pět typů robotů od Toyoty.
Toyota, jakožto celosvětový partner olympijských a paralympijských her, představila speciální vozidlo pro přepravu sportovců, organizátorů a návštěvníků během nadcházejících Olympijských her v Tokiu 2020. Vozidlo přepraví až šest osob a k dispozici bude 200 těchto elektromobilů s akumulátory. Pohybovat se budou přímo v dějišti sportovních soutěží i na dalších oficiálních místech, např. v olympijské vesnici. Část vozového parku bude zároveň sloužit na pomoc v nouzi na různých akcích v průběhu celého léta.
 
Vozidlo pro dopravu osob s názvem APM (Accessible People Mover) je dlouhé 390 cm, široké 160 cm a vysoké 200 cm. Má minimální průměr zatáčení 9,6 m. Dosáhne nejvyšší rychlost 19 km/h a jeho dojezd je 100 km. Bude vyrobeno ve dvou variantách.
 
Model Basic má tři řady sedadel pro řidiče a pět cestujících. Při převozu osob upoutaných na vozík je možné konfiguraci změnit jejich sklopením. Z bezpečnostních důvodů je sedadlo řidiče vyvýšeno a umístěno uprostřed, aby řidič viděl na cestující a mohl řešit jejich individuální potřeby při nastupování a vystupování. Sedadla jsou přístupná z obou stran vozidla se zabezpečením tyčemi a jsou zde i kotevní desky a rampy pro optimální přístup a přepravu cestujících na vozíku.
 
Vozítko nazvané Relief pro pomoc v nouzi má polovinu druhé řady a celou třetí řadu vyhrazenu pro nosítka s možností zajištění. Vozítko bylo zároveň navrženo tak, aby v něm měli místo dva zdravotníci na sedadlech hned vedle nosítek.
 
Toyota se kromě dodání oficiálních vozidel pro olympijské a paralympijské hry Tokio 2020 zaměřuje na mobilitu i z další stránky. Jako součást olympijského projektu Tokyo 2020 Robot Project přináší pět druhů robotů s různými funkcemi na pomoc méně pohyblivým. Roboti od Toyoty jim budou pomáhat v různých lokalitách.
 
Robot Tokio 2020 Miraitowa/Someity (Maskot) bude kromě vítání sportovců a hostů v oficiálních prostorách zpříjemňovat hry dětem. Humanoidní robot T-HR3 umožní návštěvníkům neschopným fyzické interakce ve vzdálenějších lokalitách komunikovat přímo se sportovci. Kromě obrazu a zvuku ze vzdálených míst si uživatelé s robotem popovídají, plácnou dlaní se sportovci a zažijí podobné pocity, jako by byli přímo na místě. Robot pro dálkovou komunikaci a virtuální mobilitu T-TR1 je vybaven kamerou, která je zabudována nad displejem v životní velikosti. Robot promítá obraz uživatele ze vzdálené lokality a napomáhá tak člověku zakusit pocit fyzické přítomnosti v místě robota kam fyzicky zavítat nemohou.
 
V části olympijského stadionu vybavené sedadly pro vozíčkáře uvádět hosty k sedadlům a dopravovat jim občerstvení či jiné potřebné věci bude robot na pomoc lidem Toyota HSR, zatímco nápoje a další zboží objednané pomocí speciálního tabletu jim bude divákům roznášet roznáškový robot Toyota DSR. Během atletických soutěží budou tito roboti obsluhovat přes 1000 diváků upoutaných na vozík.
 
Roboti FSR pro speciální využití při technických disciplínách (vrhy a hody) jsou vybaveni autonomními funkcemi aby posbírali házené či vrhané předměty a tím zkrátili čas potřebný k donášení předmětů a současně zredukovali personál na ploše. 
 
  • Toyota se připravuje na olympiádu
  • Toyota se připravuje na olympiádu
  • Toyota se připravuje na olympiádu
  • Toyota se připravuje na olympiádu
  • Toyota se připravuje na olympiádu
  • Toyota se připravuje na olympiádu