toyota si udržela vedoucí postavení | Aktuality | autoweek.cz

Toyota si udržela vedoucí postavení

Toyota si udržela vedoucí postavení

21.01.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota Motor si i navzdory velkému nástupu koncernu Volkswagen udržela postavení největšího výrobce automobilů na světě. Vzhledem k tomu, že Toyota očekává mírný pokles prodeje v roce 2015, je pravděpodobné, že se během letošního roku Volkswagen dostane na první místo.

Toyota Motor společně s výrobcem malých vozů Daihatsu a výrobcem nákladních vozidel Hino během kalendářního roku 2014 meziročně zvýšila prodej o 3 %, takže dodala celkem 10,23 milionu vozidel. Poprvé v historii tak během jednoho kalendářního roku dodala více než 10 milionů vozů.

 

Hranici 10 milionů prodaných vozů podle očekávání poprvé překročil i koncern Volkswagen s výsledkem 10,14 milionu vozů. Volkswagen tak předstihl plán Martina Winterkorna překročit hranici 10 milionů až v roce 2018.

 

Na třetím místě mezi největšími producenty automobilů je koncern General Motors s globálními dodávkami 9,92 milionu vozů s růstem o 2 %.

 

Celých 80 let udržoval postavení největšího výrobce aut světa koncern General Motors. Až v roce 2008 jej předstihla Toyota Motor a udržela vedoucí postavení následující tři roky. V roce 2011 ovšem její výrobu těžce zasáhly následky zemětřesení v Japonsku, takže se do vedení vrátilo General Motors. Ovšem už v roce 2012 byla Toyota Motor znovu na prvním místě s prodejním výsledkem 9,75 milionu vozů. V roce 2013 Toyota zvýšila prodej na 9,98 milionu vozů a udržela vedení před Volkswagenem a General Motors.