toyota v antarktidě | Aktuality | autoweek.cz

Toyota v Antarktidě

Toyota v Antarktidě

30.03.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota v Antarktidě prokázala své kvality při nejdelší expedici všech dob. Islandská společnost Arctic Trucks připravila 12 speciálně upravených vozů Toyota, které ujely 9 500 km nejvíce nehostinnou oblastí světa.

Od listopadu 2011 do února 2012 v Antarktidě pracoval tým výzkumníků, který za pomoci vozů Toyota Hilux budoval expediční sklad paliva a instaloval meteorologickou stanici. To vše při teplotách běžně na hranici -50 °C v nadmořské výšce okolo 3400 m n. m.. Pro tyto extrémní podmínky bylo nutné ve vozech Toyota Hilux používat palivo Jet A-1, které se běžně používá pro letadla.

Jako již při předchozích expedicích se k dopravě používaly vozy speciálně připravené islandským týmem Arctic Trucks. Vozidla vybavená mj. velkými pneumatikami, přídavným topením a dalším množstvím vybavení pro expedici, se opět ukázala jako obzvláště úsporná ve srovnání s běžnými vozidly expedice. Výzkumná sezóna vozy prověřila během více než 70 000 najetých kilometrů. Toyoty znovu prokázaly svou spolehlivost, kvalitu a odolnost, ale také vysokou efektivitu provozu v náročných klimatických podmínkách.

Antarktická deska je jednou z nejvíce nehostinných a nejméně prozkoumaných oblastí světa. Automobiloví nadšenci ze společnosti Arctic Trucks již léta pracují na tom, aby se tento stav změnil. S 12 vozy Toyota - 10 vozy Hilux, včetně dvou verzí 6x6, jedním Land Cruiser 150 a jedním Tacoma - absolvovali v právě končícím antarktickém létě při pěti expedicích více než 70 000 kilometrů a položili tím základní kámen budoucích rozsáhlých výzkumných prací.

Extrémní zatížení pro lidi i techniku byl dvojitý přejezd Antarktidou organizovaný společností Extreme World Races (EWR) a doprovázený týmem britské televizní stanice BBC. Při nejdelší expedici v historii na tomto kontinentu vůz Toyota Hilux se sériovým motorem 3,0 D-4D urazil vždy 9500 km, dohromady téměř 30 000 km.

Kromě toho se Arctic Trucks a Toyota zúčastnili expedice na Jižní pólu která byla organizována k 20. výročí nezávislosti Kazachstánu. K 100. výročí dobytí Jižního pólu a souboje mezi polárními badateli Scottem a Amundsenen zorganizovala společnost EWR mimo jiné obnovený legendární lyžařský závod, který logisticky podpořila společnost Arctic Trucks s vozy značky Toyota.

Vozy Toyota připravené u Arctic Trucks už dosáhly Jižní pól a Severní magnetický pól. Pro potřeby expedice byly vybaveny nádrží na 280 l paliva (třínápravové verze Hiluxu na 800 l). Pérování a systém pohonu byly zesíleny a byly přidány redukční převody. Obří pneumatiky naplněné pod tlakem 14 - 20 kPa (namísto normálních 200 kPa) mají dotykovou plochu 17x větší než normální pneumatiky.

 

  • Toyota v Antarktidě
  • Toyota v Antarktidě
  • Toyota v Antarktidě
  • Toyota v Antarktidě
  • Toyota v Antarktidě