toyota vloni prodala víc aut než volkswagen | Aktuality | autoweek.cz

Toyota vloni prodala víc aut než Volkswagen

Toyota vloni prodala víc aut než Volkswagen

28.01.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota předstihla Volkswagen a v roce 2020 se stala největším prodejcem automobilů na světě. Stalo se tak především proto, že pokles poptávky v důsledku pandemie Covid-19 zasáhl jejího německého rivala mnohem silněji.
Toyota ve čtvrtek zveřejnila předběžné prodejní výsledky za rok 2020. Z nich vyplývá, že celosvětový prodej celé skupiny vloni poklesl o 11,3 % na 9,528 milionu vozidel. Ve srovnání s tím Volkswagen vykázal pokles o 15,2 % na 9,305 milionů dodaných vozidel. To znamená, že Toyota Motor v loňském roce předstihla německý Volkswagen v prodeji vozidel a poprvé za posledních pět let znovu získala vedoucí pozici jako nejprodávanější výrobce automobilů na světě.
 
Všechny velké automobilky vloni utrpěly ztráty, protože kvůli koronaviru byly uzavřeny obchody s novými auty a výrobní závody na čas zastavily nebo omezily výrobu. Toyota však pandemii zvládla lépe do značné míry i proto, že její domácí trh Japonsko a obecně celá Asie byly důsledky pandemie zasaženy podstatně méně než Evropa a Spojené státy.
 
Vzhledem k tomu, že poptávka po automobilech v poslední době prudce roste zejména v Číně, Toyota, Volkswagen a další výrobci usilují toho využít k posílení prodeje elektricky poháněných automobilů. Toyota uvedla, že v její prodejní bilanci podíl prodaných elektrifikovaných vozidel (v případě Toyoty především s hybridním pohonem) v loňském roce vzrostl na 23 % z celkového objemu prodeje proti 20 % v roce 2019.