toyota vyvinula podvozkovou platformu ga-b | Aktuality | autoweek.cz

Toyota vyvinula podvozkovou platformu GA-B

Toyota vyvinula podvozkovou platformu GA-B

06.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota vyvinula novou platformu pro malá auta. Zásluhou modulární koncepce poskytuje mimořádnou flexibilitu využití. Stane se základem pro novou generaci malých aut značky.
Vývoj nových platforem automobilky Toyota TNGA (Toyota New Global Architecture) přinesl velkou změnu v otázkách jízdních vlastností, ovladatelnosti a stylistického ztvárnění nových modelů značky. Jako první přišla platforma GA-C pro středně velké vozy nové generace Prius, C-HR a nově uváděné verze řady Corolla. Na podvozkové platformě GA-K stojí větší sedany a SUV Camry a RAV4
 
Nyní Toyota uplatňuje filosofii a technologie TNGA nasazením platformy GA-B pro malé vozy. Platforma GA-B, stejně jako platformy GA-C a GA-K, přináší jisté jízdní vlastnosti a přirozené chování vozidla. Napomáhají k tomu různé prostředky. V první řadě to jsou propracované technologie spojů, které přispívají k vysoké tuhosti ve spodní části nosné struktury při nízké hmotnosti a nákladech.
 
U zavěšení předních kol se vzpěrami typu McPherson se používají tlumiče s nízkým třením a různé typy pružin. U zadních kol lze v závislosti na charakteru a typu vozidla použít torzní příčku nebo víceprvkovou nápravu (multi-link).
 
U platformy GA-B se posouvá sedadlo řidiče níž a dozadu směrem ke středu vozu, což napomáhá ke snížení těžiště vozidla. Tím se zároveň zlepšuje poloha za volantem, který lze nastavit v optimálním úhlu blízko k řidiči. Nová platforma díky chytrému obestavení prostoru přináší také co největší a nejpohodlnější interiér.
 
Filozofie TNGA zjednodušuje návrh klíčových součástí vozidla. Návrháři mají díky tomu volnější ruce k tomu, aby propůjčili každému novému modelu na platformě GA-B svébytný vzhled s nízkým postojem a atraktivními proporcemi. Díky nižší poloze pevných bodů v horní části karoserie a nižšímu posazení řidiče mohou návrháři koncipovat i nízká vozidla se širokým postojem. Kombinace dlouhého rozvoru a chytrého přístupu k obestavění prostoru zaručuje velký vnitřní prostor i v případech, kdy má vůz kompaktní vnější rozměry.
 
Nová platforma GA-B nabízí vysokou úroveň modularity vyplývající z nejrůznějších délek rozvoru, výšek vozidla a rozchodu kol, což návrhářům a konstruktérům dovoluje vytvářet atraktivní vozidla lišící se velikostí i typem karoserie. 
 
  • Toyota vyvinula podvozkovou platformu GA-B
  • Toyota vyvinula podvozkovou platformu GA-B
  • Toyota vyvinula podvozkovou platformu GA-B
  • Toyota vyvinula podvozkovou platformu GA-B