toyota zastavuje výrobu ve francii a velké británii | Aktuality | autoweek.cz

Toyota zastavuje výrobu ve Francii a Velké Británii

Toyota zastavuje výrobu ve Francii a Velké Británii

23.12.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Problémy na britských hranicích a zablokování nákladní dopravy mezi Velkou Británií a Francií přinutily společnost Toyota dočasně přerušit výrobu ve svých dvou britských továrnách a ve Valenciennes ve Francii.
Japonská automobilka oficiálně potvrdila, že přerušení spojení mezi Evropou a Spojeným královstvím kvůli nové mutaci viru Covid-19 vytváří nedostatek zásob dílů pro výrobu vozidel: „Vzhledem k očekávanému nedostatku dílů z důvodu zpoždění při přepravě a nejisté délce uzavření hraničních přechodů pro logistickou činnost se společnost Toyota Motor Europe rozhodla přistoupit k řízenému zastavení činnosti ve francouzském závodě TMMF (Toyota Motor Manufacturing France) a dvou anglických závodech TMMUK (Toyota Motor Manufacturing UK).“
 
Francouzský závod Toyoty poblíž Valenciennes zastavil výrobu poté, co v úterý ráno došly zásoby potřebných dílů. Vzhledem k tomu, že se továrna měla zastavit 24. prosince na svátky až do 4. ledna, se zdá být jasné, že se linka v Onnaingu, kde se vyrábějí zejména Yaris a Yaris Cross, již letos nerozeběhne. Vedení společnosti Toyota však uvedlo, že doufá, že bude moci znovu zahájit výrobu 28. prosince pokud budou vyřešeny problémy se zásobováním spojené s Covid-19 ale i Brexitem. 
 
Francie v neděli večer uzavřela hranice s Velkou Británií pro nákladní dopravu kvůli rychlému šíření nové varianty koronaviru. Uzavření hranic na 48 hodin je nouzovým opatřením pro nalezení praktického řešení a konzultace s evropskými partnery. Francouzská vláda nicméně prý hledá řešení.

Výrobu ve svém závodě ve Velké Británii už před dvěma týdny přerušila rovněž automobilka Honda.