tpca se přizpůsobuje poklesu prodeje | Aktuality | autoweek.cz

TPCA se přizpůsobuje poklesu prodeje

TPCA se přizpůsobuje poklesu prodeje

20.06.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech (TPCA), společný podnik japonského a francouzského výrobce automobilů, zaměstnancům představila program dobrovolných odchodů.

Evropský automobilový trh, vyznačující se vysokou mírou konkurence, prochází těžkým obdobím. Hlavní evropské trhy, vykazující pokles již od konce roku 2011, neobnovily růst ani v první polovině letošního roku. Tento trend je patrný především v jižních státech Evropy a zejména v segmentu A, tedy u malých vozů. Lze očekávat, že obtížná situace na trhu bude pokračovat i v druhé polovině roku.

TPCA musí na tuto situaci reagovat a provést změny ve výrobě. Řada opatření již byla realizována, jako například změna směnného systému na začátku května a s ním spojené neprodloužení smluv 150 pracovníkům se smlouvami na dobu určitou. Celkem 200 zaměstnanců využilo možnosti náhradní práce v sesterském závodě PSA ve slovenské Trnavě a u českých dodavatelů.

TPCA dnes k těmto opatřením otevřelo i program dobrovolných odchodů. Této možnosti může využít celkem 250 zaměstnanců, kteří získají odstupné jehož výše bude závislá na odpracované době ve firmě. TPCA navíc připravuje i aktivity, které pomohou odcházejícím zaměstnancům při hledání nového uplatnění.

"Musíme reagovat na situaci na trhu," říká Satoši Tačihara, prezident společnosti a dodává: "Naše klíčové trhy v západní a jižní Evropě zažívají těžké časy a naše výroba musí reagovat na očekávané nižší objednávky v druhé polovině letošního roku a v příštím roce. Udělali jsme hodně pro to, abychom pro naše zaměstnance našli náhradní aktivity. Bohužel musíme přijmout další opatření a nabízíme zaměstnancům možnost dobrovolných odchodů. Velmi oceňujeme dosavadní práci našich lidí a proto volíme systém dobrovolných odchodů s odstupným nad úrovní požadovanou českou legislativou. Celou záležitost jsme připravovali i s našimi odborovými organizacemi. Věřím, že zaměstnanci toto opatření, nutné pro udržení naší konkurenceschopnosti, pochopí."

V souvislosti se změnami v TPCA svůj odchod oznámil i Vadim Petrov. V TPCA pracoval od sklonku roku 2006 nejdříve v pozici konzultanta pro externí komunikaci, potom jako generální manažer pro lidské zdroje a podnikové záležitosti a poslední rok byl odpovědný za vnější vztahy.