trh práce ve 2. čtvrtletí 2020 nadále poroste | Aktuality | autoweek.cz

Trh práce ve 2. čtvrtletí 2020 nadále poroste

Trh práce ve 2. čtvrtletí 2020 nadále poroste

11.03.2020 | | Tiskové zprávy

Společnost ManpowerGroup Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro druhé čtvrtletí roku 2020. Ukazuje, že optimismus firem je od konce roku výrazně menší.
V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2020 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2020 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
 
Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2020 mírně pozitivní náborové plány: 8 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 89 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2020 hodnotu +5 %.
 
„Nezaměstnanost v meziročním srovnání nadále klesá a vývoj trhu práce by měl být pozitivní ve všech hlavních zaměstnavatelských sektorech i v druhém čtvrtletí roku. Ve srovnání s nevídanou náborovou aktivitou firem, která se naplno projevila v polovině roku 2015 a trvala čtyři roky, jsou naše poslední tři kvartální výsledky měření nálady zaměstnavatelů výrazně nižší, nicméně stále pozitivní. Nejoptimističtějšími sektory jsou stavebnictví a obchod, nejvíce nabírají zaměstnavatelé v Praze, a to především ti velcí, 16 % z nich bude ve druhém čtvrtletí nabírat nové zaměstnance,“ komentuje výsledek Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.