trump jel s ojetinou | Aktuality | autoweek.cz

Trump jel s ojetinou

Trump jel s ojetinou

21.01.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Pro svou inauguraci do úřadu presidenta Spojených států měl Donald Trump dostat zcela novou speciální limuzínu Cadillac. Nakonec se ale musel spokojit s jedním z vozů generace 2009, které už jezdily ve službách Baracka Obamy.
Automobilka Cadillac v roce 1993 vyhrála výběrové řízení na dodavatele pancéřovaných limuzín pro presidenty Spojených států. Tehdy vozidlem na bázi modelu Cadillac Fleetwood Brougham nahradila limuzínu vytvořenou z Lincolnu Town Car, s nímž jezdil George Bush.
 
Už v průběhu roku 2016 americké motoristické magazíny zveřejňovaly fotografie zcela nové kamuflované limuzíny Cadillac. I když to nebylo oficiálně potvrzeno, předpokládalo se, že v souladu s tradicí limuzínu nové generace dostane nový president Donald Trump při příležitosti svého uvedení do úřadu. Jenže se tak nestalo a presidentskou kolonu, včetně vozidla s číslem 1, tvořily jen limuzíny generace 2009 vyrobené ještě pro Baracka Husseina Obamu.
 
Limuzíny předchozí generace běžně zůstávají ve službách amerických tajných služeb. Ty je, v závislosti na jejich opotřebení, využívají při návštěvách zahraničních státníků i jiných oficiálních příležitostech.
 
Základní koncepce, uspořádání interiéru i hlavní rozměry limuzíny nové generace se nebudou moc lišit od té stávající. Podoba nové generace ale zatím není známá. Jisté je, že ponese mnoho designérských prvků převzatých z nejmodernějších modelů značky Cadillac, především velkého SUV Escalade, které je hojně využíváno i v presidentské koloně. Kdy bude nová limuzína uvedena do služby v Bílém domě zatím není zcela jisté, nicméně by se tak mělo stát ještě v průběhu letošního roku.
 
Nový president Donald Trump má s limuzínou značky Cadillac dlouholeté zkušenosti. Při svých jízdách po New Yorku totiž takový vůz používal. Vůz postavený na bázi Cadillacu Fleetwood Brougham modelového roku 1989 postavila karosárna Dillinger-Gaines a nazvala jej Cadillac Trump Golden Series. Šlo o jedno z nejluxusnějších vozidel na světě vůbec s rozsáhlým použitím zlata v interiéru (ale nikoliv v exteriéru), se dvěma bary ale také s nejmodernějšími systémy konektivity a infotainmentu. Tehdy se plánovala výroba série 50 kusů vozidel nesoucích Trumpovo jméno ve dvou úrovních výbavy - Trump Golden Series a Trump Executive Series. Jenže se ukázalo, že zájem o podobná auta není. Zastupitelské úřady OSN i zahraniční ambasády v New Yorku dávaly přednost snáz ovladatelným vozidlům nebudícím takovou pozornost, především pancéřovaným limuzínám Mercedes-Benz třídy S.