trvá bílá nadvláda | Aktuality | autoweek.cz

Trvá bílá nadvláda

Trvá bílá nadvláda

12.12.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Údaje společnosti PPG ukazují, že bílá barva nadále dominuje jako nejoblíbenější barva automobilů na světě.

PPG Industries, přední světový výrobce nátěrů pro dopravní prostředky, uveřejnil výroční údaje o oblibě barevných odstínů automobilů. Z údajů pro rok 2014 vyplývá, že bílá barva je nadále nejoblíbenější.

 

Globální údaje společnosti PPG ukazují, že bílá barva zaujala první místo (její obliba se oproti minulému roku zvýšila o 3 % na 28 %). Následuje černá (18 %) a na třetí příčce je stříbrná se šedou (13 %). Obliba stříbrné barvy po celém světě ale nadále klesá, za poslední dva roky o 7 %.

 

V Evropě zůstává nejoblíbenější bílá (25 %), následuje černá (15 %) a šedá (14 %). Nadále vzrůstá obliba přírodních odstínů, jako jsou zlatá, béžová, žlutá, oranžová a hnědá (celkem 12 %).

 

„Automobilky na celém světě neustále hledají nové cesty jak vytvořit jedinečný vzhled svých modelů a jednotlivých značek. Vzhledem k tomu, že výběr barvy předchází modelový rok o dva až tři kalendářní roky, je důležité, aby automobilky kombinovaly oblibu barevných odstínů s globálními spotřebitelskými trendy,“ uvedla manažerka PPG pro barevný design a originální nátěry pro automobily Jane E. Harringtonová.

 

„Dnes si automobilky mohou vybrat z široké nabídky barev, rozsáhlé kolekce variant konzervativních odstínů, jako jsou bílá, stříbrná, černá a šedá, a určitých efektů, jako jsou slída, skleněné šupinky, jasně zářivý hliník a pigmenty způsobující posun zabarvení.“

 

Výrazné trendy v konkrétních zemích z údajů z roku 2014:

Ve Francii je nejoblíbenější bílá (30 %), následuje šedá (16 %), stříbrná (15 %) a černá (13 %).

V Německu je nejoblíbenější černá (21 %), následuje bílá (20 %), šedá (14 %), přírodní odstíny zlaté, béžové, žluté, oranžové a hnědé (14 %) a stříbrná (10 %).

V Itálii je nejoblíbenější bílá (32 %), následuje černá (15 %), další odstíny včetně vozů se dvěma barevnými odstíny (12 %) a šedá (10 %).

Ve Španělsku je nejoblíbenější bílá (28 %), následuje šedá (18 %), přírodní odstíny (14 %) a stříbrná (11 %).

Ve Velké Británii je nejoblíbenější bílá (19 %), následuje šedá (17 %), přírodní odstíny (16 %) a červená (15 %).

Pokud jde o typy vozidel v Evropě, společnost PPG zjistila, že polovina luxusních vozidel vyrobených v roce 2014 byla černá, zatímco kompaktní modely měly s největší pravděpodobností červenou nebo modrou barvu.

 

Výhled do budoucna

Z hlediska modelů pro rok 2015 Harringtonová uvedla, že společnost PPG je přesvědčena, že mezi řidiči bude nadále stoupat zájem o přírodní tóny, jako je měděná barva, odstíny oranžové a hnědé. Nové modely mohou být také ovlivněny kovovými odstíny, jako jsou bronz, cín a růžové zlato, které mají v posledních letech značný vliv na módu, šperky, nábytek a průmyslový design.

 

Kromě toho, budou mít spotřebitelé přístup ke stejnému prožitku vysokého rozlišení, který nyní snadno vnímají v oblasti zábavy, s dostupností barvy s „velkou hloubkou“, což je hlubší, bohatší verze barevného odstínu. Dojde k tomu zejména u modelů pro rok 2015, které nabízejí odstíny modré, červené a žluté barvy.

  • Trvá bílá nadvláda
  • Trvá bílá nadvláda
  • Trvá bílá nadvláda
  • Trvá bílá nadvláda