tvrdá kritika vedení volkswagenu | Aktuality | autoweek.cz

Tvrdá kritika vedení Volkswagenu

Tvrdá kritika vedení Volkswagenu

02.05.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na vedení koncernu Volkswagen se za jeho boj o co nejvyšší odměny za rok 2015 snesla vlna kritiky. Chování vrcholných manažerů z Wolfsburgu nadzvedlo nejen odboráře. Ke kritikům se připojil dokonce i spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.
„Nechápu, jak může někdo nejprve způsobit takový propad hodnoty akcí a pak otevřeně diskutovat o výši své vlastní odměny. Odvedli špatnou práci a rozdělují si peníze. To dokazuje, že tu zde něco nefunguje,“ prohlásil o vedení Volkswagenu v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.
 
Koncern Volkswagen čekají mnohamiliardové ztráty ve spojení s likvidací následků použití software, které umožnilo podvádět při měření emisí NOx v USA, a musí počítat i s extrémně vysokou pokutou za tento v očích orgánů USA trestný čin.
 
Koncernové vedení si navzdory problémům, do nichž se koncern v souvislosti s odhaleným podváděním při měření emisí dostal, zkrátilo roční odměny jen o 30 %. K tomu ale členové představenstva akcie, jejichž hodnota jim při příznivém vývoji tuto ztrátu může během tří let nejen eliminovat, ale dokonce převýšit. Podle novin Die Welt si představenstvo na odměnách za rok 2015 rozdělí 63,3 milionu eur a celkem k němu z koncernové pokladny směřuje 243 milionů eur.
 
Německá média ve vzácné shodě označují jednání představenstva Volkswagenu za nemorální. Bývalý ministr hospodářství Dolního Saska a bývalý člen dozorčí rady Volkswagenu Jörg Bode pro Das Welt prohlásil: „Je to hodně špatný a hodně drahý žert.“
 
Už před tím se ministr hospodářství Dolního Saska Olaf Lies postavil proti tomu, že vedení koncernu odmítá radikální snížení svých odměn: „Představenstvo by za této situace mělo všem dát jasný signál a vzdát se větší části svých odměn.“ Podobně představenstvo kritizoval i šéf odborů Bernd Osterloh. Jenže jak Lies, tak předseda vlády Dolního Saska Stephan Weil ale i Osterloh jsou z titulu svých funkcí členy dozorčí rady. Tam odbory drží poloviční zastoupení, které posilují oba vládní představitelé. Mají tedy pravomoc v zájmu ochrany akcionářů proti představenstvu zasáhnout a jeho pravomoci v tomto ohledu reformovat. Jenže to si netroufají v obavě, že by koncernu způsobili ještě větší škody a tím by mohli ohrozit desetitisíce pracovních míst.
 
Martin Winterkorn, který byl v souvislosti s aférou na konci září nucen rezignovat z postu předsedy představenstva, dostal podle zprávy agentury Reuters za loňský rok plat 7,3 milionu eur, k tomu odměnu za hospodářské výsledky 5,9 milionu eur a odchází se 28,6 milionu eur penze. Jeho nástupce (a před tím šéf automobilky Porsche) Matthias Müller dostal za loňský rok 3,9 milionu eur.