umělecké dílo na kolech | Aktuality | autoweek.cz

Umělecké dílo na kolech

Umělecké dílo na kolech

27.02.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc je obraz vytvořený na povrchu karoserie BMW i8 Roadster tvořeném 24 karátovým zlatem. Jde o dílo česko-německého umělce Milana Kunce. Cílem projektu je originálním způsobem poukázat na témata související s ochranou životního prostředí.
BMW Czech Republic již v roce 2018 představilo dvojici vozů BMW i3 Starlight Edition a i8 Starlight Edition. Na ně volně navazuje BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc, jehož vzhled je dílem česko-německého umělce Milana Kunce.
 
Cílem projektu je originálním způsobem poukázat na témata související s ochranou životního prostředí a trvalou udržitelností. Proto byl jako „umělecké plátno“ zvolen plug-in hybridní sportovní vůz BMW i8 Roadster. Výtěžek projektu je určen na podporu neziskové organizace zabývající se čištěním oceánů od plastů The Ocean Cleanup, které pomůže realizovat její misi spočívající v čištění oceánů od plastů.
 
Filosofie divize BMW i se zaměřuje na šetrnost k životnímu prostředí nejen samotných automobilů a jejich provozu, ale také celého vývoje, výroby a recyklace. Tento komplexní přístup oslovil galeristy z Cermak Eisenkraft, kteří navrhli Milana Kunce, jenž ve své tvorbě často kritizuje konvenční automobily a jejich vliv na životní prostředí. Myšlenkou celého projektu byla příroda, resp. životní prostředí a čtyři živly: voda, oheň, země a vzduch, jejichž vyvážení je základem života na Zemi.
 
„Dlouho jsem přemýšlela, jak navázat na projekt Starlight Edition ‚one of one‘, který vzbudil celosvětovou pozornost a díky své unikátnosti byl vystaven i v budově BMW Welt v Mnichově jako první projekt vytvořený na některém z lokálních trhů. To bylo velké zviditelnění pro celou Českou republiku. S novým projektem jsem se rozhodla posunout od designu do roviny umění s celosvětovým dopadem. BMW i je unikátní celkovým ekologickým přístupem. Proto výtěžek z prodeje tohoto vozu bude věnován organizaci The Ocean Cleanup, zaměřené na čistění oceánu,“ uvedla manažerka BMW i v České republice Jana Dvořáková.
 
Milan Kunc (1944) je malíř, který pracoval především v Německu, Itálii, USA, Nizozemsku, Indii a České republice, odkud v roce 1969 emigroval a kam se v roce 2004 vrátil. Vytvořil si vlastní malířský výraz, který lze spatřit v jeho kresbách, fotokolážích a především obrazech na plátně či plátkovém zlatě. Často se v jeho tvorbě objevují témata související s negativními vlivy moderního světa na přírodu a životní prostředí obecně.
 
Unikátní technika malby na zlatý povrch
Originální nejsou jen motivy, ale také technické provedení laku. Základem je barva obsahující 24karátové zlato. Technika malby na zlatě tvoří samostatnou kapitolu tvorby Milana Kunce. V případě automobilu BMW i8 Roadster využil zkušenosti designéra Zoltána Matušky, který je autorem edice „one of one“ - BMW i3 a i8 Starlight Edition, kde na karoseriích rovněž používal barvu s obsahem pravého zlata.
 
Zoltán Matuška a lakýrník Miroslav Špičák připravili karoserii BMW i8 Roadster ve zlaté barvě. Ve spolupráci s firmou Toplac k tomu použili lakýrnickou technologii BMW ColorSystem využívající laky BASF a používanou v lakovnách oficiálních servisních partnerů BMW. Na tento základ Milan Kunc vytvořil své umělecké dílo. Protože jej tvořil jako obraz pomocí štětců, musel být povrch posléze přeleštěn aby byl zcela hladký a pro zajištění stálosti byl celek přelakován čtyřmi vrstvami kvalitního průhledného laku s vysokým leskem, opět z programu BMW ColorSystem.
 
Špičková technologie
Umělecký návrh designu BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc pomohly realizovat a ochránit před vnějšími vlivy ekologicky zodpovědné laky ze systému autolaků BMW ColorSystem, které jsou založené na pokročilých technologiích barev BASF a používají je certifikované servisy BMW. Tradiční fosilní materiály jsou v jednotlivých komponentách postupně nahrazovány novými z obnovitelných zdrojů s vysokým podílem biomasy.
 
S namícháním vybraných odstínů pro dílo Milana Kunce pomohla společnost Toplac, zastupující koncern BASF v České republice a na Slovensku. Pro namíchání jednotlivých barev byl použit unikátní koloristický vzorník BMW Color Profi System. Ochranu motivu uměleckého povrchu zajistil VOC bezbarvý lak ProClear, který splňuje limity organických rozpouštědel a dodal barvám malby vysoký lesk. Materiály systému BMW ColorSystem splňují požadavky na ekologickou vyváženost a vhodně tak doplňují poselství celého projektu.
 
Cíl projektu
BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc má po své premiéře, která proběhla koncem února 2019 v Praze ve v Galerii Mánes, před sebou exhibiční program. Bude k vidění na různých výstavách. První zastávkou bude pražský showroom společnosti Invelt, kde bude vystaven do poloviny března. Jednou z dalších zastávek bude také mnichovské BMW Museum.
 
Po skončení své mise bude BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc prodáno. Výtěžek z celého projektu bude věnován organizaci The Ocean Cleanup, zaměřující se na čistění oceánů od plastového odpadu.
 
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech
  • Umělecké dílo na kolech