unikátní automatický sklad ve škoda auto | Aktuality | autoweek.cz

Unikátní automatický sklad ve Škoda Auto

Unikátní automatický sklad ve Škoda Auto

14.11.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V hlavním výrobním závodě Škoda Auto v Mladé Boleslavi byl slavnostně otevřen automatický sklad menších dílů (AKL). Menší díly ze skladu k montážním linkám přepravují roboty.
Nový automatický sklad menších dílů (AKL) otevřel člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus spolu s vedoucím logistiky značky Jiřím Cee a zástupcem odborů KOVO MB Milošem Kovářem. Operativní provoz běží už od července 2018. Do stavby automatického skladu menších dílů investovala společnosti Škoda Auto zhruba osm milionů eur.
 
V AKL se důsledně uplatňují principy Průmyslu 4.0. Naskladňování a vyjímání dílů z regálů probíhá plně automaticky. Menší díly naskladňují roboty a přepravují je ze skladu přímo na montážní linky, kam se podle potřeby dodávají just-in-sequence a na linku přicházejí přesně v tom pořadí, v jakém budou montovány. Automatizace dovoluje další zvyšování přesnosti práce, další zrychlení logistických procesů a minimalizaci chybovosti. Dosažený vysoký stupeň automatizace tak umožňuje zvýšení efektivity logistiky menších dílů při zásobování výrobních linek.
 
V novém AKL v Mladé Boleslavi se na plochu 2000 m2 vejde 71 000 přepravek typu KLT. Do 14 m vysokých regálů se za hodinu naskladní až 580 malých plastových přepravek. Stejný počet KLT se za stejnou dobu stihne i vychystat. Dva roboty díly naskladňují, dva další se starají o vyskladňování a just-in-sequence dodávky do výroby. Toto zdvojení ve spojení s možností otočení směru dopravníků umožňuje v případě potřeby i zálohování.
 
Roboty přebírají fyzicky namáhavé činnosti. Zaměstnancům se tak uleví a budou se moci věnovat jiným úkolům, jako je skenování štítků nebo pohyb malých přepravek (KLT) na příjmu a výdeji zboží.
 
Už v červenci 2017 společnost Škoda Auto ve svém závodě v Kvasinách otevřela srovnatelný automatický sklad menších dílů, který nabízí místo pro 45 000 KLT. V červnu 2018 získal při udělování Evropské ceny za logistiku ELA Cenu odborné veřejnosti. Nikde jinde v rámci koncernu Volkswagen není srovnatelné zařízení zatím používáno.
 
Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky zdůrazňuje: „Loni se nám podařilo procesy ve výrobní logistice v závodě Kvasiny podstatně zlepšit. S novým automatickým skladem menších dílů teď zvýšíme na novou úroveň i efektivitu procesů v našem hlavním výrobním závodě. Sklad menších dílů v Mladé Boleslavi je výrazně větší a širší a díky moderní technice v duchu principů Průmyslu 4.0 také optimálně připravený pro budoucí požadavky na výrobu automobilů.“
 
  • Unikátní automatický sklad ve Škoda Auto
  • Unikátní automatický sklad ve Škoda Auto
  • Unikátní automatický sklad ve Škoda Auto
  • Unikátní automatický sklad ve Škoda Auto
  • Unikátní automatický sklad ve Škoda Auto
  • Unikátní automatický sklad ve Škoda Auto