unikátní lokalita rychlodobíjecích stanic | Aktuality | autoweek.cz

Unikátní lokalita rychlodobíjecích stanic

Unikátní lokalita rychlodobíjecích stanic

09.08.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Největší lokalita rychlodobíjecích stanic v ČR je na půl cesty mezi Prahou a Rozvadovem. V jednu chvíli tu může dobíjet 16 elektromobilů.
Až donedávna byl 83. kilometr dálnice D5 u Šlovic známý hlavně jako místo, kde řidiči díky Kapli Smíření najdou při cestách republikou duchovní útěchu. Nově ČEZ v areálu čerpací stanice Benzina Orlen zprovoznil celkem osm veřejných rychlodobíjecí stanic pro elektromobily, čtyři v každém směru - na Prahu i k bavorské hranici. Do budoucna ČEZ plánuje nahradit část stojanů stanicemi s vyšším dobíjecích výkonem, které doplní akumulátory elektromobilů rychleji.
 
Letos zatím ČEZ postavil více než 40 stojanů, za celý loňský rok 83. Celá síť ČEZ má přes 310 stanic, z nichž 108 bylo financovaných z evropských fondů. U každého ze stojanů ČEZ mohou současně doplňovat energii dva elektromobily, dohromady je tedy síť v jednu chvíli schopna odbavit přes 620 elektromobilů. Rychlodobíjecí stanice ABB o výkonu 50 kW tvoří více než 80 % sítě ČEZ. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 19 MW, což je ekvivalent středně velké vodní elektrárny. Do pěti let chtějí energetici celkový výkon všech stanic ztrojnásobit na více než 50 MW.
 
V prvním pololetí načerpaly elektromobily u stojanů skupiny ČEZ 1 578 970 kWh. Za loňský rok to bylo 1 963 523 kWh, což je ekvivalent 54 542 plných dobití elektromobilu střední třídy s kapacitou akumulátoru 36 kWh.