uniqway - studentský carsharing | Aktuality | autoweek.cz

Uniqway - studentský carsharing

Uniqway - studentský carsharing

18.10.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Studenti ze tří pražských univerzit ČVUT, VŠE a ČZU s podporou Škoda Auto ČR a Škoda Auto DigiLab vyvinuli unikátní koncept sdílení vozidel Uniqway pro studenty. Po úspěšné testovací fázi vstupuje do každodenního provozu s 15 vozy Škoda Fabia Style.
Platforma sdílení vozidel Uniqway je k dispozici studentům a pedagogům Českého vysokého učení technického, Vysoké školy ekonomické a České zemědělské univerzity. Podmínky pro to, aby služba mohla vzniknout, vytvořily Škoda Auto ČR a Škoda Auto DigiLab.
 
Studenti pro studenty
Projekt je pozoruhodný ze dvou důvodů. Jednak komunitní carsharingová platforma určená pro studenty Uniqway nemá v Evropě obdobu. Mnohem obdivuhodnější je ale skutečnost, že realizace celého projektu je výhradně dílem studentů z různých studijních oborů. Ze studentského projektu tak vznikla skutečná služba.
 
Projekt sice byl iniciován představiteli Škoda Auto ČR, nicméně celá jeho realizace byla ponechána na studentech. Jde tedy o projekt studentů pro studenty. Tím, že projekt vychází přímo z potřeb uživatelů, přináší poučení i pro Škoda Auto DigiLab, který je zaměřen na hledání nových služeb mobility a jejich digitalizace.
 
Unikátní zkušenost - až po realizaci projektu
Škoda Auto a Škoda Auto DigiLab projekt financují a poskytly studentům mentory. Sami studenti se postarali o vývoj aplikace, grafický design, organizovali marketingové aktivity a vybrali auta. V tomto ohledu je tento projekt rovněž unikátní v tom, že se skutečně realizoval a studenti se zapojují i do fáze jeho uvádění do praktického provozu, což u jiných studentských projektů není obvyklé. Přitom vzniklo i několik jedinečných technických řešení.
 
V rámci projektu se studenti naučili i tomu, jak komunikovat s kolegy z úplně jiných oborů a zvykali si na práci v týmu v podstatě jako v prostředí firmy. Studenti VŠE měli na starosti vytvoření business modelu, marketing a organizaci činnosti a spravují sociální sítě. Na ČVUT vznikal celý projekt, jeho technický koncept a design, potřebný admin, software i aplikace. Studenti ČZU zajišťují provoz. Z provozu studenti získají i zkušenosti z reálně fungující služby.
 
Cílem mobilita, ne zisk
Základní sazba pronájmů vozů se skládá z kombinace využitého času a najetých kilometrů: 29 Kč za hodinu a 4,90 Kč za kilometr. Uniqway však zvýhodní delší zápůjčky například pro účely dlouhých jízd či výletů. Služba funguje na mezinárodní kartu ISIC, kterou disponuje každý student. Po bezplatné registraci studentskou kartou ISIC se auta dají v aplikaci vyhledávat a rezervovat. Pro tuto službu vyvinuli studenti webovou stránku a aplikaci. Platforma bude integrována i do městské aplikace Moje Praha, která nabízí množství užitečných informací pro každodenní život ve městě.
 
V současné době je možné auta využívat jen na území České republiky. Auta mají samozřejmě velmi výhodné pojištění se zvýhodněnou spoluúčastí pro uživatele z řad studentů. Speciální tlačítko Uniqway ve vozech informuje pomocí barevného kódu, zda se vozidlo nachází v povolené parkovací zóně nebo na správném místě pro vrácení vozidla.
 
Řekli o projektu
Luboš Vlček, ředitel Škoda Auto ČR: „Když jsme před třemi roky navrhli studentům realizaci tohoto projektu, vznikly nejprve dva týmy, které soutěžily o co nejzajímavější návrhy. Ty nás v úvodu překvapily tím, když konstatovaly, že carsharing nemá v Praze budoucnost. Nakonec vznikl projekt, který studentům umožnil konfrontovat studium s praxí v naprosto ojedinělé míře. Zrodilo se tak něco výjimečného, přičemž nejdůležitější zde je skutečnost, že vše vznikalo odspodu, protože studenti sami vědí co chtějí a co potřebují.“
 
Jarmila Plachá, vedoucí Škoda Auto DigiLab dodává: „Poskytujeme studentům potřebné dovednosti k úspěšné realizaci projektu mobility. Byli jsme ale jen podpůrnou platformou. Vše je dílem studentů samotných. Cílem projektu není na této službě vydělávat, ale poskytovat studentům dostupnou mobilitu. Škoda Auto DigiLab a tým studentů jsou nyní zodpovědní za operativní řízení a oslovení cílové skupiny zákazníků z řad studentů. Díky know-how našeho inovativního centra budeme produkt na trhu dlouhodobě dál rozvíjet. Cílem je postupně zapojit i další university a rozšiřovat projekt i jinam.“
 
„Postupně jsme během tří let vytvořili celkový koncept stojící na principu komunity, kdy studenti pod vedením akademických mentorů ze svých univerzit a s podporou Škoda Auto vytvářejí projekt pro sebe a své spolužáky. Komunita umožňuje především sdílení zkušeností mezi studenty napříč obory a vysokými školami a kromě samotné mobility pomáhá i profesnímu růstu těch studentů, kteří se na projektu podílejí. Studenti si tak mohou sami vybrat do jaké míry se do projektu zapojí, jestli budou jen uživateli, nebo budou aktivně rozvíjet projekt dále ve spolupráci se svými spolužáky. V tom se projekt zásadně liší od jiných podobných komerčních služeb na trhu. V budoucnu plánujeme rozšíření projektu i na další vysoké školy nejen v Praze, ale po celé České republice,“ představil Uniqway mentor projektu za VŠE Petr Král.
 
  • Uniqway - studentský carsharing
  • Uniqway - studentský carsharing
  • Uniqway - studentský carsharing
  • Uniqway - studentský carsharing
  • Uniqway - studentský carsharing
  • Uniqway - studentský carsharing
  • Uniqway - studentský carsharing
  • Uniqway - studentský carsharing