volkswagen zpozdí nástup nového passatu | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen zpozdí nástup nového Passatu

Volkswagen zpozdí nástup nového Passatu

20.06.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Současný Volkswagen Passat se v evropské podobě prodává už od roku 2005. Přesto nebude nahrazen dříve než na konci 2014 nebo na začátku roku 2015. Nová generace s platformou MQB se podle TTAC nejspíš představí až na pařížském autosalonu v září 2014.

Premiéra Passatu nové generace s platformou MQB se očekávala koncem letošního roku. Jenže nejspíš bude odložena až na pařížském autosalonu v září 2014. K tomuto rozhodnutí vedlo vedení Volkswagenu několik faktorů počínaje zřejmými úsporami ve výdajích na výzkum a vývoj, výrobu a marketing.

Důležitá je i skutečnost, že jeho hlavní konkurenti rovněž nejsou nijak pružní pokud jde o nástup nových modelů v tomto segmentu. Například Ford Mondeo bude, ač byl vystavován už vloni, nahrazen až koncem roku 2014.

Žádný z modelů v segmentu střední třídy v Evropě není mimořádně skvěle prodejný, ale Passat si v porovnání s ostatními na svůj věk vede dobře, a to zejména ve verzi kombi, která má dobré prodejní výsledky v Německu a Británii.

Volkswagen, stejně jako mnoho jeho konkurentů, nemá s výjimkou nepříliš oblíbeného Tiguanu přímého konkurenta model k Nissanu Qashqai. Přitom právě tento model je zodpovědný za vzestup prodeje kompaktních crossoverů na úkor větších rodinných automobilů. V tomto kontextu je rozhodnutí narušit zaběhlé výrobními cykly některých svých rivalů je možná odvážným krokem, zvláště když se výhledově nedá předpokládat větší vzestup prodeje sedanů a vozů kombi střední třídy. Evropská ekonomická krize vedla k propadu v prodeji nových automobilů a vozidla střední třídy zasáhla nejvíce.

Ze zpoždění nástupu nového Passatu nejvíce vytěží Opel, neboť velká modernizace jeho modelu Insignia se zanedlouho objeví na letošním autosalonu ve Frankfurtu.

Během příštích 12 měsíců by měl přijít i nový Peugeot 508, nicméně jeho úhlavní rival, tedy nová generace Renaultu Laguna, se neočekává dříve než koncem roku 2014 nebo až začátkem roku 2015. Třetí generace Toyoty Avensis se možná objeví dříve, snad již začátkem 2014, protože ta současná už za sebou má čtyři roky.

Ford odkládá nahrazení modelu Mondeo vozem, který se ve Spojených státech už nějaký čas prodává jako Fusion, až na konec roku 2014.