útok na rekord bude v říjnu 2017 | Aktuality | autoweek.cz

Útok na rekord bude v říjnu 2017

Útok na rekord bude v říjnu 2017

07.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nadzvukové vozidlo Bloodhound SSC se poprvé pokusí o překonání světového rychlostního rekordu přesně 20 let vytvoření toho stávajícího. Ten od 15. října 1997 drží Andy Green s vozem Thrust SSC rychlostí 1227,985 km/h.
Po určitém zdržení jsou přípravy na překonání světového rychlostního rekordu stále v plném proudu. Projekt Bloodhound SSC konečně získal potřebné finanční zajištění, aby se na podzim příštího roku mohl vydat ke zkušebním jízdám na poušť Hakseen Pan u North Cape v Jižní Africe. Přesně 20 let po prvním překonání rychlosti zvuku pozemním vozidlem výkonem 1227,985 km/h (763,035 mph) zaútočí v říjnu 2017 vozidlo Bloodhound SSC na hranici 800 mph (1287 km/h) a tím i na nový světový rychlostní rekord.
 
Tým techniků nyní 13,5 m dlouhé vozidlo rozebral, aby bylo možné detailně zdokumentovat jeho kompletní montáž. Poté budou proudový motor Rolls-Royce EJ200 (upravený z motoru vyvinutého pro stíhačky Eurofighter Typhoon) a nově zkonstruovaný raketový systém NAMMO otestovány ve středisku Newquay Aerohub.
 
Ve středisku Newquay Aerohub od června 2017 proběhnou zkušební jízdy rychlostí 350 km/h. Přitom budou také prověřeny telemetrické systémy přenášející data z vozidla, což je klíčový aspekt celého projektu. Ten vznikl pro podporu technického vzdělávání po celém světě a přenos dat do škol je tedy jeho důležitou součástí. Už nyní tisíce dětí ve Velké Británii i jinde po celém světě staví malá raketová vozítka inspirovaná projektem Bloodhound SSC.
 
Souběžně bude probíhat intenzivní příprava týmu, který musí zajistit, aby vozidlo bylo 40 minut po dokončení první jízdy připraveno ke druhé jízdě opačným směrem - od počátku první jízdy do konce druhé totiž podle pravidel nesmí uplynout více, než 60 minut. Při rekordních jízdách před 20 lety jeden úspěšný pokus nemohl být uznán za rekord, protože byl o několik sekund překročen povolený limit.
 
Pokud zkušební jízdy a testy proběhnou úspěšně, bude Bloodhound SSC a veškerý potřebný materiál naložen do letadla CargoLogicAir 747 a dopraveno do Upingtonu v Jižní Africe. Odtud bude vše dopraveno po silnici na základnu v Hakseen Panu. Tam bude v předstihu dopraveno lodí 16 kontejnerů s materiálem pro vybudování vesnice s dílnou a televizním studiem.

Projekt Bloodhound SSC nám před rokem v osobním rozhovoru přiblížil řidič rekordního vozidla Andy Green.
  • Útok na rekord bude v říjnu 2017
  • Útok na rekord bude v říjnu 2017
  • Útok na rekord bude v říjnu 2017
  • Útok na rekord bude v říjnu 2017