už 45 plnicích stanic na cng | Aktuality | autoweek.cz

Už 45 plnicích stanic na CNG

Už 45 plnicích stanic na CNG

14.12.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Česká republika má už 45 plnicích stanic na zemní plyn. Na světě je více než 16,4 milionu CNG vozidel.

Společnost E. ON otevřela další CNG plnicí stanici v Brně a zatím jen do provozu zkušebního provozu byla uvedena plnicí CNG stanice v Písku. Je umístěna proti hlavnímu vchodu do průmyslového a logistického areálu Jitex a ostrý provoz začne v lednu 2013. V ČR je v současné době 45 veřejných plnicích CNG stanic, minimálně jedna je v každém kraji a ve velkých městech.

ČR má 14 krajů a tak v průměru vychází dnes 3 CNG plnicí stanice na každý kraj. Z průzkumu PPM Factum Research z listopadu 2012 ale vyplynulo, že jen 33 % obyvatel ví, že má v každém kraji již nejméně jednu plnicí stanici.

Velmi brzy společnost E.ON otevře další stanici v Humpolci. Také další společnosti, jako Vítkovice, Vemex nebo RWE, plánují další nové CNG stanice v rámci celé České republiky do roku 2020 by jich mohlo být v ČR až 300.

Již podruhé bude možné také žádat o podporu na výstavbu CNG stanic z Evropského programu TEN-T, který je zaměřený na dekarbonizaci dopravy. Brzy by mělo dojít ke schválení dotačního programu Evropským parlamentem. Žadatelé mohou na své záměry získat podporu až ve výši 50 %. Podmínkou bude pravděpodobně minimální výše investice 1 milion eur, uzávěrka výzvy se plánuje na konec února 2013. První projekty mohou fyzicky startovat přibližně od září.

Z průzkumu PPM Factum Research z listopadu 2012 vyplynulo, že téměř 83 % dotazovaných u nás CNG vozy zná a ví, že auta na stlačený zemní plyn (CNG) existují a dokonce 20 % všech dotazovaných (celkem 986 osob) uvedlo, že v jejich okolí již auto na CNG někdo vlastní.

Vozidla na CNG se většinou nepřestavují, jak bylo u nás zvykem u LPG. Důvodem je velmi velká nabídka sériově vyráběných vozů, cena ujetého kilometru ve výši 70 až 80 haléřů a dojezdová vzdálenost i přes tisíc kilometrů. Na trhu je mimo jiné Škoda Citigo CNG za základní cenu 254 900 a Volkswagen eco Up! za 259 900. Škoda a E.ON dále nabízejí výhodný balíček obsahující Citigo, domácí plničku a levný zemní plyn.

Plnicí stanice CNG – veřejné 45
VRA – domácí plnicí zařízení 85
Vozidla CNG – celkem 4300
Auta osobní a dodávková 3818
Autobusy 362
Komunální vozidla 50
Ostatní vozidla (offroad) 70