už i cavallino míří do terénu | Aktuality | autoweek.cz

Už i Cavallino míří do terénu

Už i Cavallino míří do terénu

10.07.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V roce 2021 padne další dosud nepředstavitelná bariéra: Ferrari představí svůj první crossover, SUV či off road, který se vyvíjí pod kódovým označením F16X.
Ještě na jaře šéf Ferrari (a také Fiat Chrysler Automobile) Sergio Marchionne tvrdil, že u Ferrari se žádné SUV nepřipravuje a ani nic takového není v plánu. Totéž tvrdil i jeho předchůdce Amedeo Felisa a ještě před tím bývalý president Ferrari Luca di Montezemolo ujišťoval, že nepřichází v úvahu, aby se Skákající koník (Cavallino Rampante) objevil nejen na SUV, ale ani na vozidle s více než dvěma dveřmi.
 
Přesto všechno se dlouho o SUV Ferrari objevují nejrůznější úvahy a teorie. Zvláště poté, co v roce 2011 Ferrari prolomilo jiné dlouhodobé tabu, když představilo model FF - první s pohonem všech kol, čtyřmístný Grand Tourer s karoserií připomínající kombi jako nástupce nádherné berlinetty 612 Scaglietti. Jeho systém přiřaditelného pohonu všech kol Ferrari 4RM (Quattro Ruote Motrici) byl vyvinut ve spolupráci s firmou Cararo Engineering a využívá spojku Haldex a přídavnou dvourychlostní převodovku. Systém umožňuje řidiči voličem na volantu přiřadit pohon předních kol jen při zařazeném prvním až čtvrtém rychlostním stupni nebo při zpátečce a umožňuje přenést na přední kola maximálně 20 % točivého momentu.
 
Podle dostupných informací běží vývojový program F16X, z něhož by měl v roce 2021 vzejít první vůz Ferrari vhodný pro jízdu mimo zpevněný povrch. Jestli to bude SUV, crossover, CUV nebo off road je otázkou, stejně jako se zatím můžeme jen dohadovat, zda prolomí i další tabu a bude mít více než dvoje dveře. Jisté ale je, že bude využívat hliníkovou nosnou strukturu a bude mít hybridní pohon (La Ferrari využívá mildhybridní systém HyKERS).
 
Nabídnout Ferrari SUV je celkem logické, pokud se podíváme na to, jak se daří podobným modelům u značek, u nichž si takové auto donedávna také nikdo nedokázal představit. Modely Cayenne a Macam pozdvihly prodej Porsche, F-Pace byl velkým posílením pro Jaguar, Bentayga ještě víc zlepšil prodej značky Bentley a nejnověji Levante přineslo potřebný impulz pro stagnující Maserati.
 
Podíl SUV na prodeji exkluzivních značek v Evropě za prvních pět měsíců 2017
značka prodej 2017 SUV prodej podíl
Bentley 1 773 Bentayga 651 36,7 %
Jaguar 33 723 F-Pace 14 300 42,4 %
Maserati 4 636 Levante 3 000 64,7 %
Porsche 33 158 Macan, Cayenne 18 875 56,9 %
 
Už v roce 2018 přijde do prodeje Lamborghini Urus. Jeho koncept byl vystaven už v roce 2012 v Pekingu a Lamborghini v minulosti už vyrábělo off road LM002. SUV Cullinan připravuje dokonce i Rolls-Royce (resp. BMW pro tradiční anglickou značku). Úspěch Bentleye Bentayga také vedl vedení Jaguar Land Roveru k rozhodnutí, že jejich model Range Rover, který stál u zrodu segmentu luxusních SUV, potřebuje přidat na exkluzivitě, a proto se připravuje ještě exkluzivnější model.