užitková trojčata pro peugeot, citroën a opel | Aktuality | autoweek.cz

Užitková trojčata pro Peugeot, Citroën a Opel

Užitková trojčata pro Peugeot, Citroën a Opel

13.02.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Skupina PSA přichází s novou generací víceúčelových vozů pro své značky Peugeot, Citroën a Opel/Vauxhall. Jedna nová platforma, vzešlá z platformy EMP2, se bude vyrábět ve dvou továrnách - ve španělském městě Vigo a v Mangualde v Portugalsku.
V rámci pokračování produktové ofenzívy skupiny PSA v rámci Core Model Strategy plánu Push to Pass vznikl jednotný program vyvinutý pro tři různé vozy odpovídající různým postavením jednotlivých značek Peugeot, Citroën a Opel/Vauxhall na trhu.
 
Skupina PSA je v Evropě průkopníkem a nejvýznamnějším výrobcem vozů v segmentu víceúčelových vozů, tedy automobilů propojujících užitkové a osobní verze. Nyní chce upevnit toto své vedoucí postavení a dát této nabídce nový rozměr. Přichází proto s modely nové generace určenými pro velmi rozmanité typy zákazníků, které značka oslovuje. Poprvé bude tato nabídka rozšířena ze značek Citroën a Peugeot i na nově získaný Opel (ve Velké Británii Vauxhall).
 
Nabídka odpovídá vývojovému programu, jehož cílem je zvýšit efektivitu investic a zdrojů určených pro vývoj automobilů se snahou naplnit očekávání a potřeby zákazníků. Pro byla pro tyto vozy vytvořena zcela nová platforma, která má posílit jejich pozici v segmentu víceúčelových vozů z hlediska efektivity, ovladatelnosti, komfortu a bezpečnosti.
 
Tyto nové modely, vyvinuté na základě platformy EMP2, budou vybaveny motory a podpůrnými prvky řízení nejnovější generace. Na zákazníky tak čeká nejkomplexnější nabídka s nejlepší prostorností, modularitou a objemem nákladového resp. zavazadlového prostoru v segmentu. Pro zajištění maximálního pokrytí potřeb uživatelů budou vozy nabízeny ve dvou délkách, z nichž každá bude v osobních verzích k dispozici v pěti a sedmimístné podobě.
 
Pro design exteriéru těchto nových modelů je typická silueta s vyváženými dynamickými proporcemi, a to díky vysoké krátké kapotě, která přináší moderní vzhled, kompaktnost, robustnost a bezpečnost a zároveň využívá stylové principy specifické pro každou z uvedených značek. Vozy se odlišuje rovněž styl interiérů, které odpovídají jednotlivým značkám.
 
Nové modely jednotlivých značek (velmi pravděpodobně si ponechají osvědčená jména předchozí generace, tedy Citroën Berlingo, Peugeot Partner a Opel/Vauxhall Combo) se představí v nadcházejících dnech. Osobní verze vozů doplní během několika příštích měsíců verze užitkové.
 
Automobily všech čtyř značek se budou vyrábět v továrnách ve španělském Vigu a v Mangualde v Portugalsku. Aby bylo možné vyhovět obchodním ambicím této nové nabídky, vznikne v následujících měsících čtvrtá pracovní směna ve Vigu a třetí v Mangualde. Obě továrny spadající do výrobní divize Pyreneje, která splňuje nejvyšší výkonnostní kritéria skupiny PSA, prošly výraznou transformací. Díky tomu zde mohla být spuštěna výroba těchto nových modelů v požadovaném množství a kvalitě. Oba závody vstupují do éry Továrna 4.0 využitím mnoha inovací, jako jsou automatické ukládání do lisovacích linek, geometrické řízení kvality umělým zobrazováním, kolaborativní roboti (koboti) nebo systém Full Kitting s distribucí prostřednictvím SGV (self-guided vehicles).
 
Ředitel pro programy a strategie Olivier Bourges při této příležitosti prohlásil: „S touto novou konkurenční nabídkou předkládáme našim zákazníkům z řad soukromé klientely novou generaci víceúčelových vozů, která přináší nový styl a funkce. Jde rovněž o konkrétní zhmotnění našeho plánu Push to Pass: modely, které dnes nabízíme, vycházejí ze stejného základu, ale jsou vzájemně velmi odlišné a zcela odpovídají principům každé ze značek.“