v čr za půl roku dalších 20 cng stanic | Aktuality | autoweek.cz

V ČR za půl roku dalších 20 CNG stanic

V ČR za půl roku dalších 20 CNG stanic

13.06.2016 | | Aktuality

Na konci listopadu loňského roku dosáhl počet CNG stanic v České republice první stovky. Nyní bylo za půl roku otevřeno pro veřejnost dalších 20 CNG stanic. Pozvolný, již více než tříměsíční růst ceny pohonných hmot nahrává investorům a prodejcům stlačeného zemního plynu (CNG).
CNG stanice každý pohodlně dohledá v nových aplikacích pro chytré telefony. Také nové modernější tankovací pistole naleznou řidiči v současnosti už u dvou plnicích stanic v ČR. Jednoduchý způsob manuálního tankování CNG si tak mezi prvními v Evropě vyzkoušeli již řidiči v Plzni a Českých Budějovicích. ČR se také chlubí dvěma největšími CNG stanicemi ve střední Evropě, v Brně a v Ostravě.
 
Mezi posledními CNG stanicemi zahájily například letos provoz stanice v Brně, dvě stanice ve Frýdlantu nad Ostravicí, v Jičíně, Chomutově (Otvicích), Chrudimi, Kotojedech u Kroměříže, Rožnově pod Radhoštěm, Trutnově, ve Vysočanech u Hrušovan aj.
 
Šest společností, které postavily nebo provozují více než 75 % CNG stanic (Bonett Gas Investment, E.on Energie, Pražská plynárenská, RWE Energo, Vemex a Vítkovice Machinery Group) se letos chystají otevřít mnoho dalších.
 
Během nejbližších dní nebo týdnů se otevřou další stanice těchto investorů v Havlíčkově Brodě, Hradci Králové, Hodoníně, Karviné, Klatovech, Liberci, Mělníku, Mirošovicích, Pardubicích - Dražkovicích, v Praze na Balabence, v Horních Počernicích a Malešicích, v Plzni, Třeboni, Turnově, Vrchlabí, Vsetíně, Železné Rudě a dalších.
 
Nejvíce CNG stanic má dnes Středočeský kraj, Praha a kraj Jihomoravský. Praha spolu se Středočeským krajem dokonce dosáhne společně brzy počtu 35 CNG stanic. Všechny CNG stanice najdete jednoduše v mapách mobilních aplikacích RWE Energo, Pražské plynárenské, Škoda Auto aj., a také podrobně v mapě na webových stránkách plynárenského svazu.
 
Cena benzinu u čerpacích stanic za poslední tři měsíce stoupla již téměř na 30 Kč/litr, nafta na 28,50 Kč/litr. Naopak CNG lze u velké části plnicích stanic nyní u nás natankovat CNG už za cenu 17-18 Kč za m3 (odpovídá 1 l benzinu).
 
„CNG jde nyní proti současnému trendu pozvolného zdražování ropných paliv. Stlačit náklady za palivo CNG se dá již výrazně pod hranici 1 Kč za kilometr,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).
 
„V ČR v porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy probíhá nyní nejdynamičtější rozvoj využití CNG. A očekáváme ještě další nárůst. Do roku 2020 bude v ČR v provozu více než 200 veřejných CNG stanic. Jak roste počet CNG stanic, zvyšuje se i potenciál pro leasing CNG vozidel. Minimálně jeden typ netradičního pohonu dnes využívají sice jen 3 procenta českých firem, ale 8 % ho plánuje zavést. Spotřeba CNG tak u nás každoročně narůstá, v loňském roce dosáhla 43,6 milionů m3 CNG. Průměrný meziroční nárůst spotřeby v uplynulých třech letech dosahoval více než 40 %. Na trhu alternativních paliv, díky ekologickým, ekonomickým a také i bezpečnostním výhodám, nemá v současnosti CNG žádnou konkurenci,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.
 
V ČR měsíčně přibývá 400-500 CNG vozidel a jezdí již více než 14 000 vozidel. Je to nejméně 30x více než před 10 lety. 
 
„Podíl CNG osobních a dodávkových vozidel na těchto nových registracích činí v ČR v letošním roce 2,35 %,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS. Pro srovnání stejný podíl elektromobilů činil ve stejném období jen 0,11 %. V roce 2015 bylo v zemích EU zaregistrováno přes půl milionu nových vozů na alternativní pohon (elektromobily, hybridy, plyn). Meziročně šlo o dvacetiprocentní nárůst. I tak představovala nízkoemisní auta jen 4,2 % všech nových registrací.
 
Registrace nových CNG vozidel 2015 v ČR:
1,19 % ze všech osobních automobilů
2,86 % ze všech lehkých užitkových vozidel
26 % ze všech autobusů