v pebble beach zazářily vozy tatra | Aktuality | autoweek.cz

V Pebble Beach zazářily vozy Tatra

V Pebble Beach zazářily vozy Tatra

20.08.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kalifornské Pebble Beach je pravidelně místem setkání nejatraktivnějších automobilů světa. V rámci akce, kterou stále častěji i velké automobilky využívají k prezentaci nových modelů, se v letošním roce zaskvěly i vozy Tatra. Ten nejkrásnější, Tatru T77 z roku 1936, přivezl Pavel Kasík.

Concours d’Elegance v Pebble Beach pozvolna mění svou podobu. Podobně jako Festival rychlosti v Goodwoodu se ze setkání automobilových a motocyklových krasavců mění v obří akci, kterou stále více automobilek, zde především těch nejluxusnějších značek, využívá k prezentaci své produkce ve větší míře než na velkých autosalonech, protože právě zde se mnohem více mohou setkat se svými potenciálními zákazníky.

 

V Pebble Beach se letos představily automobily jako Bugatti "Ettore Bugatti" s výkonem 882 kW (1200 k), hybridní McLaren P1 GTR, Jaguar E-Type Lightwight, Jaguar F-TYPE Project 7, Range Rover Sport SVR, BMW i8 v sériové podobě pro severoamerický trh nebo supersport Renovo s elektrickým pohonem a tvary připomínajícími legendární vůz Cobra Daytona Coupé.

 

Automobily Tatra se během Soutěže elegance (Concours d’Elegance) i dalších doprovodných akcí objevují v Pebble Beach zcela pravidelně a posbíraly zde už mnoho ocenění. Letošní ročník ale byl unikátní tím, že byla v rámci Pebble Beach Concours d’Elegance poprvé vypsána samostatná kategorie pro aerodynamické automobily Tatra. Dalšími kategoriemi byly sté výročí Maserati, vozy americké značky Ruxton, Ferrari 250 Testa Rossa, karoserie Fernandez a Darrin, parní vozidla, Rolls-Royce Phantom IV a V a východoevropské motocykly. Celkem se v Pebble Beach letos prezentovalo 216 automobilů a motocyklů, z nichž 35 přijelo ze zahraničí.

 

Tatra není v Kalifornii neznámou značkou. Nedaleko Pebble Beach v Monterey je totiž v muzeu Lane Motor vystaveno 20 vozů této značky a vůz Tatra má dokonce ve svém logu.

 

Osm aerodynamických automobilů Tatra, poháněných vzduchem chlazeným motorem v zádi, patřilo k největším hvězdám letošní akce. Připomenuly jak prvenství značky Tatra ve vývoji aerodynamických karoserií či použití páteřového rámu nebo rozvoj vzduchem chlazených motorů, ale také jejich konstruktéra Hanse Ledwinku. Neméně významná byla i připomínka skutečnosti, že Tatra je třetí nejstarší automobilkou světa (starší jsou jen Daimler-Benz a Peugeot). Vozy Tatra do Pebble Beach přijely z České republiky, Nizozemska, Kanady a Spojených států.

 

Pavel Kasík se se svou Tatrou T77, na jejíž restaurování pracoval 20 let, vydal na cestu do Golfového klubu v Pebble Beach, dlouhou 6885 km, vydal po ose.

 

Z České republiky se do Pebble Beach vydali také Roman Mica se synem Tommym z Colorada. Ti si vůz Tatra 603 pořídili v České republice a po návštěvě Kopřivnice se s ním také vydali po ose do Pebble Beach.

 

Dvacetiletá práce a dlouhá cesta Pavla Kasíka se dočkaly největší odměny, když jeho Tatra T77 z roku 1936 byla vyhlášena vítězem kategorie K, tedy aerodynamických vozidel této značky. Kasíkovi se tak splnil jeho dlouholetý sen - k téměř 80 let staré ale stále nádherné Tatře T77 připoutat pozornost celého automobilového světa.

 

Na druhém místě se v mezi vozy Tatra umístil vůz T77A z roku 1937, s nímž přijel Kees Smit z Amsterodamu a třetí skončil vůz T87 Chrise Ohrstroma z Virginie.

  • V Pebble Beach zazářily vozy Tatra
  • V Pebble Beach zazářily vozy Tatra
  • V Pebble Beach zazářily vozy Tatra
  • V Pebble Beach zazářily vozy Tatra
  • V Pebble Beach zazářily vozy Tatra
  • V Pebble Beach zazářily vozy Tatra