v síti e.on a pre se nabíjí už jen s jedním čipem | Aktuality | autoweek.cz

V síti E.ON a PRE se nabíjí už jen s jedním čipem

V síti E.ON a PRE se nabíjí už jen s jedním čipem

11.06.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Energetické společnosti E.ON a Pražská energetika spojily síly a vzájemně zpřístupní své dobíjecí body pro své registrované zákazníky. S kartou E.ON Drive teď mohou řidiči dobít u stanic PREpoint a naopak.
Roaming mezi sítěmi E.ON Drive a PREpoint začal platit od 1. června tohoto roku. Jedná se o první podobnou spolupráci mezi dvěma energetickými firmami, které se podílejí na výstavbě veřejné dobíjecí infrastruktury. Týká se bezmála poloviny dobíjecích stanic v České republice.
 
Jak roaming v elektromobilitě funguje
Na veřejné dobíjecí infrastruktuře v České republice se aktuálně podílí více než 50 subjektů, které vystavěly přes 700 stanic s více než 1500 dobíjecími body. Téměř o tři čtvrtiny z nich se zasloužily tři hlavní energetické společnosti. Pokud chtějí řidiči svůj vůz jednoduše a za výhodných podmínek dobít, musejí se registrovat u každého poskytovatele dobíjecí sítě zvlášť.
 
Tím, že si E.ON a PRE vzájemně zpřístupnili své dobíječky, budou mít řidiči, kteří jsou registrovaní u PRE nebo u E.ONu, mnohem jednodušší situaci u více než 340 stanic v Česku. Aby svůj vůz dobili v obou sítích, bude jim nově stačit karta nebo čip jen od jedné společnosti. Zákazníci registrovaní v síti PREpoint nebo E.ON Drive nemusí nic dělat, žádné další registrace nejsou nutné.
 
Jediné, v čem se musí zákazníci E.ONu přizpůsobit síti PREpoint, jsou volné minuty u dobíjecích stanic. U stanic sítě E.ON Drive mohou registrovaní řidiči strávit u pomalého AC dobíjení až 480 minut, u rychlého DC 90 a u ultrarychlého UFC 60 minut. Poté za každou další minutu platí. U stanic PRE musí počítat se 120 minutami u AC dobíjení, s 60 u DC a 30 u UFC dobíjení. Řidiči budou také muset počítat s faktem, že stanice PRE nenajdou v aplikaci E.ON Drive a musí jejich rozmístění hledat na jiných mapách. Registrovaní zákazníci E.ONu tak budou u dobíječek PRE dobíjet za stejné ceny jako jsou zvyklí ve své síti a za dobíjení zaplatí jednou společnou fakturou jak jsou zvyklí.
 
E.ON chce mít do konce tohoto roku ve své síti 200 dobíjecích stanic a do konce příštího roku 300. PRE plánuje mít do konce tohoto roku ve své síti přes 500 dobíjecích stanic.
 
Velkou snahou společnosti E.ON je zpřístupnění nejen národního, ale také mezinárodního roamingu pro své registrované zákazníky tak, aby mohli využívat na 13 000 dobíjecích bodů, kterými disponuje síť E.ON Drive po celé Evropě.