v usa obviňují bosch z pomoci volkswagenu při podvádění | Aktuality | autoweek.cz

V USA obviňují Bosch z pomoci Volkswagenu při podvádění

V USA obviňují Bosch z pomoci Volkswagenu při podvádění

19.08.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Právníci zastupující americké zákazníky Volkswagenu postihnuté aférou Dieselgate obviňují společnost Bosch, že byla spolupachatelem v systému podvádění VW při kontrole emisí a pomáhala oklamat nejen kontrolní orgány ale i kupující těchto vozidel.
Aféra Dieselgate už přinutila Volkswagen k dohodě o úhradě 15,3 miliardy USD jako odškodnění zákazníkům, odkoupení jejich ilegálních vozidel a na pokutách za 470 000 vozů vybavených čtyřválci 2,0 TDI. Je přitom jasné, že uvedená suma zdaleka není konečná a náklady koncernu na urovnání aféry budou vyšší. Zatím se jedná o obdobném vyrovnání za 85 000 vozidel s motory V6 3,0 TDI. Automobilka rovněž vyjednává s americkým Ministerstvem spravedlnosti o urovnání vyšetřování spáchání trestných činů, což hrozí pro odpovědné pracovníky Volkswagenu trestem vězení.
 
Zatím ale nikterak nebyli postiženi obchodní partneři Volkswagenu a jeho dodavatelé. Nyní se ale právníci, vyjednávající o dalším odškodnění svých klientů - zákazníků Volkswagenu - obracejí i na společnost Bosch, protože podle nich byla „aktivním účastníkem masivního, deset let trvajícího spiknutí s Volkswagenem.“
 
Volkswagen řadu let používat v software řídicí jednotky vznětových motoru tzv. „odpojovací zařízení“ umožňující při měření splnění emisních standardů. Tato technologie byla údajně vyvinuta u Audi v roce 1999 a poté ji začal používat Volkswagen pro oklamání kontrolních orgánů při měření emisí po celém světě. Právníci ale tvrdí, že pro celý podvodný systém Bosch pomohl vyvinout potřebný software umožňující automobilce maskovat podvádění při měření.
 
Bosch nabízel technologii „Clean Diesel“ a loboval u kontrolních orgánů za to, aby byla schválena k prodeji, což dokazují mnohé dokumenty předané Volkswagenem. Proto podle právních zástupců už od 90. let hrál Bosch významnou roli při vypracování celého systému podvádění a z výsledků této ilegální činnosti profitoval. Skutečné zapojení společnosti Bosch do celého systému klamání úřadů se ovšem zatím neprokázalo. Právníci disponují pouze jedním e-mailem z roku 2011, jenž údajně prokazuje hluboké znalosti Bosche o požadavcích amerických orgánů a o tom, co je zakázáno. Přesto tato firma pomáhala Volkswagenu v jeho nezákonné činnosti.

Bosch je největším dodavatelem v rámci automobilového průmyslu na světě. Okolo 20 % jeho obratu pochází z obchodní činnosti ve Spojených státech. Bosch hned po vypuknutí aféry Dieselgate uvedl, že dodával Volkswagenu software a komponenty pro dotčené motory. Američtí vyšetřovatelé už od loňského listopadu zjišťují, zda v rámci firmy Bosch byla povědomost o tom, že Volkswagen v USA podvádí při emisních testech. V červnu náměstkyně generálního prokurátora Sally Yatesová uvedla, že společně s Volkswagenem je vyšetřováno mnoho společností a řada osob.