v usa rekordní výše zadlužení kvůli autům | Aktuality | autoweek.cz

V USA rekordní výše zadlužení kvůli autům

V USA rekordní výše zadlužení kvůli autům

15.08.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Prodej aut ve Spojených státech dosahuje rekordní výše a automobilky jsou rekordně ziskové. Má to ale i druhou stránku. Ještě nikdy si totiž Američané na pořízení aut nepůjčili tolik peněz - v červnu to bylo rekordních 1,1 bilionu dolarů. Až příliš to připomíná rok 2008.
Hlad Američanů po nových autech podporovaný snadnou dostupností úvěrování vede podle očekávání k růstu zadlužení. Čtvrtletní zpráva Federální reservní banky v New Yorku uvádí, že na konci června dosáhlo zadlužení kupujících automobilů historického rekordu 1,1 bilionu dolarů. Ve druhém čtvrtletí půjčky na financování pořízení nových automobilů vzrostly natolik, že kvůli tomu narostlo celkové zadlužení domácností navzdory poklesu hypotečního dluhu a historicky poprvé zaznamenanému poklesu zadlužení kvůli půjčkám na studium.
 
Analytici odhadují, že nyní dojde ke zpomalení resp. ke stagnaci prodeje aut. Jenže to předpovídali už dřív a snadná dostupnost půjček i nadále podporuje růst prodeje. V průběhu druhého čtvrtletí zájemci o nová auta zvýšili celkové zadlužení o 32 miliard dolarů (tj. o 3 %), takže celková suma na konci června meziročně vzrostla o 97 miliard dolarů.
 
Tento vývoj samozřejmě už nenechává v klidu Úřad pro kontrolu měny OCC, který hlídá velké banky. Ten varoval před rizikovostí tak velkého zadlužení. Navíc upozornil na to, že problém ještě zhoršují nepřímé půjčky poskytované prodejci aut. Zpráva také upozorňuje na to, že velká konkurence mezi bankami vede k tomu, že některé z nich na bezprecedentní růst počtu věřitelů reagují tím, že zmenšují přísnost při dodržování bezpečnostních standardů při poskytování půjček.
 
Přitom už vloni na podzim OCC upozornil na to, že mnohé aktivity v sektoru úvěrování nákupu automobilů připomíná to, co se stalo před osmi lety v předehře krize, když se ukázalo, že cenné papíry jsou kryté hypotékami, které nebude možné splácet. Až časem uvidíme, zda se nejedná o podobnou bublinu…